Obce na Jesenicku se začínají obávat povodní. Nejhorší situace je ve Velkých Kuněticích, kde se už ve středu 2. června dopoledne začala voda vylévat z koryta.

„Nejhorší je, že se na nás hrne voda z polí a vody v potoce tak ještě více přibývá. Ráno už jsme kopali odvodňovací kanály, to je jediné, co můžeme dělat,“ pokrčil rameny starosta Velkých Kunětic Jiří Neumann (nez.).

Ten zalarmoval hasiče, kteří začali rozvážet pytle s pískem. První dům, který dostal ochranu, patří starostovi.

„Mám nejhůř postavený dům v obci,“ řekl starosta. Jeho dům stojí jen pár metrů od Kunětičky v mírném svahu tak nešťastně, že v okamžiku, kdy se potok vylije z koryta, je domek hned pod vodou. „Po zkušenostech, kdy nám voda už třikrát prošla domem, jsme otupělí. Pračku, mrazák, sekačku a další věci z garáže jsme už přestěhovali do patra a jsme relativně v klidu. Ten ale bude trvat jen do okamžiku, než nám voda vystoupá po okna. No a až opadne, tak špínu vystříkám vodou a bude zase klid,“ řekl smířeně Neumann.

Pozorně sledují stoupající hladiny obyvatelé obcí, které leží podél největších řek. Jak Bělá, tak i Vidnávka mají za sebou nákladnou regulaci toků. Ve středu dopoledne ale voda v obou řekách dosáhla druhé povodňové aktivity.

„Jenom ať už přestane pršet. Hlavně už žádné povodně,“ řekla s obavami v hlase jedna žena při sledování Vidnávky. Právě tady odborníci očekávají problémy.

„Tady může dojít k průšvihu. Za čtyřicet minut se hladina zvýšila ze 156 na 169 centimetrů, tedy z prvního na druhý stupeň. Voda tady jde nahoru velmi rychle a hrozí i třetí stupeň,“ řekl Sedlák.

Na Bělé se situace během středy zlepšila. Od rána sice v korytě vody rychle přibývalo, kolem poledne ale hladina přestala tak rychle stoupat.

„V jedenáct hodin měla Bělá 194 centimetrů a o čtyřicet minut o tři více. Platí tady druhý stupeň, ale dynamika růstu se snížila. Pokud se situace nezmění, tak bychom se na trojku neměli dostat,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Jeseník Milan Sedlák.

V to pevně věří v Mikulovicích. „Zatím se připravujeme a mapujeme situaci. Voda přitéká ze svahů, ale zatím ji příkopy i řeka stíhají odvádět. Jestli se počasí nezhorší, tak nebude problém,“ uvedl místostarosta Mikulovic František Kadaňka (KSČM).

Pro jistotu ale mají v Mikulovicích ještě od loňských povodní připravené pytle s pískem.

„V místech, kde voda pravidelně hrozí a vtéká do sklepů, jsme je rodinám nechali. Jinak pytle i písek máme a jsme připravení,“ dodal Kadaňka.