Koledníci ale vyrazili do ulic až následující den.

„Jít koledovat prvního, to jsme si nedovolili. Lidi většinou odpočívali po silvestrovských oslavách,“ usmál se Bohumil Šmalec, vedoucí jedné skupinky v Jeseníku, zatímco jeho svěřenci zazvonili u prvních dveří.

Helena Palíková, Viola Dolanská a Michaela Antlová nečekaly na pokyn a hned začaly zpívat koledu. Miroslava Navrátilová jim do kasičky nasypala svůj příspěvek.

„Je to milé. Proč bych nepomohla, když je to na dobrou věc,“ řekla Navrátilová. Výtěžek sbírky totiž spolu se sponzorským darem zaplatí stavbu výtahu pro seniory, kteří žijí v charitním domě ve Vidnavě.

Koledníky o víkendu vítali i v dalších domácnostech. Zavřené dveře nechal málokdo.

„Někteří lidé se na naši návštěvu vyloženě těší. Mají utřené zárubně dveří, aby bylo místo pro nápis svěcenou křídou. Dokonce už máme i stálé zákazníky, kteří nás očekávají,“ řekl Šmalec.

Během několika let nasbíral vedoucí i několik nepříjemných zážitků.

„Stalo se už párkrát, že nám někdo přibouchl dveře před nosem, ale psa na nás ještě nikdo nepoštval. Zajímavé je, že na sbírku spíše přispějí ti, kteří sami nemají na rozhazování,“ řekl Šmalec, který doufá, že letos narazí jen na vstřícné lidi, kteří budou chtít pomoci potřebným.