„Nestanovujeme, který jez je či není bezpečný, je to totiž velmi subjektivní pojem. Ale spolupracujeme s odborníky, vodáky a na základě toho vyhodnocujeme, kam umístit bezpečnostní prvky," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Seznam nebezpečných míst v celé republice lze najít například webových stránkách www.nebezpecnejezy.cz, kde se rovněž uvádí, že ročně na splavech utone kolem dvaceti lidí. Většinou kvůli své nerozvážnosti a přecenění sil.

Na Šumpersku se záludné jezy nacházejí v Šumperku u zahrádkářské kolonie na řece Desné, na Moravské Sázavě v Zábřeze, na Moravě v Olšanech (papírenský jez) a Moravě v Hanušovicích.

Právě zmíněný jez nedaleko Uničovské ulice v Šumperku si již vyžádal lidské životy. Před dvěma lety se v Desné utopili dva bezdomovci, kteří se v blízkosti splavu koupali.

Letos na jaře měl namále desetiletý chlapec, který bez rozmyslu v těsné blízkosti jezu skočil do ledové vody. Vír hocha vtáhl během okamžiku pod hladinu. Nebýt duchapřítomného zahrádkáře a policistů, kteří během chvíle od tísňového volání dorazili na místo, hoch by nepřežil. Zachránit se ho podařilo jen díky včasné resuscitaci.

Školákův kaskadérský kousek a následné bezvědomí se naštěstí obešlo bez zdravotních následků.

„V blízkosti jezů jsou umístěny značky, které koupání zakazují, některé jsou opatřeny lebkami a vykřičníky, takže jsou dost výmluvné. Pokud se ale někdo v místě koupat chce, zabránit se tomu nedá, to není v ničích silách," konstatovala Gabriela Tomíčková.

Podle Martina Linharta ze šumperské společnosti Tydra, která se specializuje na vodácké výlety, jsou jezy nebezpečné všechny.

„Každá vodní stavba v sobě může mít skryté riziko, může se jednat například o uvolněnou armaturu či zapíchlou větev, která není vidět. Také stačí, aby přibylo vody a rázem se z domněle bezpečného místa stane past. Klienty, kterým půjčujeme vodácké vybavení, vždy na možná nebezpečí upozorňujeme, mají přesné instrukce, kde mají bezpečně před překážkou zastavit. Bohužel se vždy najdou lidé, kteří výstrahu ignorují a zbytečně se vystavují nebezpečí," řekl Martin Linhard.

Nebezpečná místa na řece Moravě hodlá označit občanské sdružení Vodácká Morava, které s firmou Tydra spolupracuje.

„Naší iniciativou je vyznačení celé vodácké stezky. Značky by měly vodáky s předstihem upozornit, jak daleko je jez, případně kde jsou další nebezpečná místa, do kterých by se neměli pouštět a loď raději přenést," vysvětlil Martin Linhard.