V polovině příštího roku má být vybrána architektonická studie. Třicetimetrová věž by měla stát v roce 2014.

„Původně jsme uvažovali, že pro stavbu použijeme kámen. Bylo by to však ekonomicky náročné. Rozhledna bude srubová, montovaná, jako krytinu použijeme došky. Vedle ní by měla stát turistická chata,“ odkryl plány sdružení Králík.

Náklady na dřevěnou stavbu budou nižší, než tomu mělo být v případě kamenné. Kolik, to vyplyne z architektonické studie. Sdružení původně odhadovalo, že stavba vyjde na třicet milionů korun. Získat peníze prý není až tak velký problém. „Stále je dost peněz a málo smysluplných projektů. Nabídky jsou od bank, developerů, stavebních firem,“ říká Králík.

Problém by však mohl být rozhlednu na čtrnáct set metrů vysokém vrcholu Králického Sněžníku postavit. Leží totiž ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci, kde se podle zákona nové stavby nesmí umísťovat. To lze jen na základě výjimek.

„Případná obnova na místě bývalé rozhledny, kde je v současnosti hromada kamení, je z pohledu ochrany přírody reálnější, než její umístění jinde na vrcholu. To by znamenalo další negativní zásah do ochrany zdejší vzácné a křehké přírody,“ uvedl vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Jan Halfar.

Záměr by podle jeho slov podléhal posouzení vlivu na evropskou soustavu Natura 2000, jejíž je Králický Sněžník jako evropsky významná lokalita součástí.

Jan Králík soudí, že by samotná výstavba byla vůči přírodě šetrná. Rozhlednu totiž zhotovitelská firma postaví ve svém areálu. Poté se celá konstrukce rozloží na jednotlivé díly a vrtulník je dopraví na vrchol kopce. Tam je řemeslníci během relativně krátké doby znovu smontují.

Turistům by na Sněžníku neměla sloužit jen nová vyhlídka. V přilehlé chatě by měli mít možnost se najíst, koupit si pivo nebo oplatek. Že by se mohli na vrcholu kopce i ubytovat, s tím se nepočítá. Rozhlednu i zázemí pro turisty chce provozovat sdružení Patriot a pro svůj provoz by měla využívat co nejvíce obnovitelných nebo přírodě blízkých zdrojů.

Zázemí přitom turistům ve vrcholových partiích pohoří Králický Sněžník zatím citelně chybí. Pokud se například milovník hor vydat dvacetikilometrovou „vrcholovou“ trasou z Dolní Moravy přes Podbělku, Sušinu, Králický Sněžník a poté podél státní hranice zpět do Dolní Moravy, narazí po cestě na žádné občerstvení. Jediná chata se nachází pod Králickým Sněžníkem na polské straně hranice.

„Zaslechli jsme o tom, zatím nás ale nikdo neinformoval,“ řekl k plánu vybudovat na Sněžníku rozhlednu místostarosta Dolní Moravy Richard Novák.

Podle jeho slov se jedná o dobrý záměr. Rozhledna totiž na vrcholu kopce vždycky bývala. Podobně jako vedoucí správy CHKO Jan Halfar však upozorňuje na skutečnost, že stávajících nebo plánovaných vyhlídek je v okolí několik.

„Jedna rozhledna stojí na polské straně vrchu Klepý. Stavět se má také lehká rozhledna na vrchu Slamník a teď by měla být další na vrcholu Králického Sněžníku,“ upřesnil Novák. „Iniciativy tohoto druhu je třeba koordinovat. Na tak malé území je těchto záměrů hodně,“ je přesvědčen Halfar.

Rozhledna na Králickém Sněžníku vznikla v roce 1899. Byla vysoká 33 metrů a měla dvě vyhlídkové plošiny. V její dolní části se nacházel hostinec. Kvůli špatnému stavu byla v roce 1973 stržena.