Do místního kempu se sjelo se svými ptáky několik desítek majitelů z celé republiky, ale také ze Slovenska nebo z Polska.

„Jsou tu korely, agaporny, mníšci nebo aratingy. Z velkých druhů pak ary ararauna a ary zelenokřídlé,“ zmínil za pořadatele Zdeněk Krňávek.

Řadu papoušků jejich majitelé vycvičili k volnému létání. Patřily k nim i ary Arnie a Sára, které přivezl Radovan Kolek z České Vsi u Jeseníku.

„Žijí se mnou v panelovém bytě tři plus jedna. Vypouštím je z okna a po určité době letu se vrací zpět,“ řekl.

S papoušky na rameni chodívá i po vesnici. Zpočátku to byla pro místní atrakce, nyní mu lidé volají, když ptáky někde vidí sedět. V létě je pro ně v přírodě mnoho dobrot.

„V zahradách bývá hodně ovoce, zalétnou si na strom a oždibují, na co mají chuť. Vrabčinky, třešně, broskve,“ zmiňuje Radovan Kolek.

Své papoušky usadil do stínu pod stromem. V chládku prý vydrží celý den, v horkém počasí jim ulevoval mlhou z rozprašovače. Vodu mají tito ptáci rádi.

„Rosení se učí od mala, stejně jako sprchování. Posadím je nad téčko nad vanu, pustím sprchu, ptáci roztáhnou křídla a sprchují se. Pochází totiž z deštných pralesů a vodu tak vyhledávají,“ vysvětlil chovatel.