V roce 2006 zvítězil tým z Jeseníku, který se dostal až na mistrovství světa do Norska. V roce 2007 si prvenství zopakovali. Českou republiku reprezentovali na mistrovství střední Evropy v Německu. Loni už ostřílené matadory s názvem Yes Team pokořili nováčci Wormíci. Prvenství opět zůstalo v Jeseníku a město z hor opět hájilo barvy naší země v Evropě.

Při letošním mistrovství České republiky se zopakovala situace z loňska. Wormíci se přejmenovali na RUR a navzdory zkušenostem je převálcovali zase nováčci.

Českou republiku na mistrovství střední Evropy budou 5. prosince v Německu reprezentovat teprve dvanáctiletí studenti jesenického gymnázia, kteří si říkají CO2.

„Je to bomba. Hlavně už víme, že vítězství v této soutěži není o věku,“ radoval se Kuba Nosek, který spolu s Markem Tunysem zápolil při klání s robotem sestavený z lega a ovládaným vlastními hlavami sestaveným počítačovým programem.

„Je to super. RUR nás podceňovali. V tom týmu je i můj bratr, tak jsem měla velkou motivaci a vyšlo nám to,“ přidala se Edita Koriťáková.

Letošní ročník First Lego League má téma Hladká doprava. CO2 si vzali za úkol vyřešit problém s dostupností Červenohorského sedla.

„My jsme navrhli řešení problému stavbou tunelu, podzemním parkovištěm a výtahem osob. Stálo by to dvanáct miliard korun,“ řekl Petr Barták. „Přemýšleli jsme, že by se investice ujala soukromá firma, která by své náklady řešila výběrem mýtného,“ přidala se Edita Koriťáková.

Z vítězství se radovala i profesorka a kouč týmu Magda Dostálová. Není to první tým, který povede na Evropu.

„Příprava ale byla naprosto katastrofická. Nejdříve byla první půlka týmu nemocná. Pak druhá,“ prozradila Dostálová.

„Trénovat jsme chodili i v neděli. Ve škole jsme byli i o svátcích, ale věřili jsme si,“ řekl Adam Krytinář.

Studenti musí před odjezdem na Evropu pořádně potrénovat angličtinu. Veškerou komunikaci totiž musí zvládnout v angličtině nebo v němčině.

„To bude v pohodě. Dva roky jsem žil v Americe. Kuba byl v Londýně. To zvládneme, ale musíme trénovat,“ dodal Marek Tunys.