V synagoze v Úsově se Gary Koren seznámil se židovskou historií města a zejména s osobností Abrahama Leipnikera Löwyho, prapředka amerického senátora a nynějšího ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Na tamním židovském hřbitově se poklonil jeho památce.

Při dalším zastavení v synagoze v Lošticích předseda občanského sdružení Respekt a tolerance Luděk Štipl, jenž diplomata provázel, představil Gary Korenovi dokumentační a vzdělávací činnost, které se sdružení věnuje. Respekt a tolerance také mapuje historii židovských obcí v našem regionu a spolu s městem se podílelo na rekonstrukci synagogy.

„Návštěva loštické synagogy je velice emocionální. Je neuvěřitelné vidět, že za posledních deset let prošla takovou rekonstrukcí. A také je to vzpomínka na všechny oběti odsud z Loštic, které nepřežily holocaust," podělil se o své dojmy izraelský velvyslanec.

Luděk Štipl mu vykreslil příběhy místa, kde soužití křesťanů a židů bylo v historii založeno na poměrně dobrých vztazích. Důkazy o tom podali i lidé z regionu, kteří přežili holocaust a setkání se rovněž zúčastnili.

Pozornost Gary Korena upoutala kniha Hodiny zbožnosti, kterou napsala židovská spisovatelka pocházející z Loštic Fanny Neuda právě v místní synagoze. Je to historicky první modlitební kniha, kterou kdy napsala židovská žena pro židovské ženy. Ve své době byla pro židovskou komunitu bestsellerem.

Izraelský velvyslanec se s členy Respektu a tolerance domluvil i na další spolupráci, díky níž má mít Fanny Neuda už brzy v synagoze pamětní desku. „Myšlenka vznikla díky doktorce Alize Lavie, člence izraelského parlamentu Knessetu, která se v loňském roce zasloužila o její hebrejské vydání," vysvětlil Luděk Štipl.

Nápad zaujal i ministra kultury Daniela Hermana, který mu vyjádřil podporu. Pokud vše půjde hladce, měla by se pamětní deska Fanny Neuda objevit v synagoze ještě letos.

Izraelský velvyslanec se setkal také se starostkou Loštic Šárkou Havelkovou Seifertovou a jejím předchůdcem ve funkci Ctiradem Lolkem, který se zasloužil o rekonstrukci synagogy. Slavnostní ceremoniál doprovodil pěvecký soubor Avonotaj, který se sdružením Respekt a tolerance léta spolupracuje. Jeho interpretace hebrejské hudby často doprovázejí významné události.

Izraelský velvyslanec pro Deník: Do Loštic mě přivedla proslulost autorky Fanny Neuda

Izraelského velvyslance Garyho Korena (vlevo) provázel loštickou synagogou předseda sdružení Respekt a tolerance Luděk Štipl.Poprvé v historii zavítal na Mohelnicko izraelský velvyslanec. Pětapadesátiletý Gary Koren působí v České republice od září 2013. Rodák z lotyšské Rigy předtím zastával různé funkce na izraelském ministerstvu zahraničních věcí. V letech 2003 až 2006 byl také velvyslancem své země v Lotyšsku a Litvě. Na závěr své návštěvy Mohelnicka poskytl diplomat rozhovor Šumperskému a jesenickému deníku.

Co bylo důvodem vaší návštěvy Loštic?
Plánoval jsem už dlouho návštěvu Olomouckého kraje. Loštice jsou bezesporu významné místo. Důvodem, proč jsem sem zavítal, je působení společnosti Respekt a tolerance a proslulost místní autorky Fanny Neuda.

Jaké pocity ve vás zanechala návštěva zdejší synagogy?
Samozřejmě je to velice emocionální. Je neuvěřitelné vidět, že synagoga prošla za posledních deset let takovou rekonstrukcí. A také je to vzpomínka na všechny oběti odsud z Loštic, které nepřežily holocaust.
V každém příběhu je nějaký hrdina a v tomto je to Luděk Štipl, jehož úsilí je prostě úžasné. Díky němu tady ožívá dávná historie.

Domluvili jste se na další spolupráci mezi sdružením Respekt a tolerance a vaším velvyslanectvím, případně státem Izrael?
Je tady jeden menší, ale o to významnější projekt. Je tu plán, který vznikl mezi paní doktorkou Alizou Lavie a panem Štiplem o vytvoření pamětní desky Fanny Neuda, která by byla umístěná na synagogu.
Další hrdinkou tady v Lošticích je právě Fanny Neuda, jež napsala knihu, která minimálně ve své době byla pro židovskou komunitu bestsellerem. Je to kniha modliteb pro ženy Hodiny zbožnosti.
Podařilo se najít podporu pro tento projekt i u ministra kultury Daniela Hermana, který jím byl velice nadšen. Pokud půjde vše tak, jak má, mohli bychom se dočkat instalace pamětní plakety v nejbližších měsících.

Na tyto dny připadá výročí pětadvaceti let od obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Izraelem. Jaké jsou podle vás vztahy obou zemí v současnosti?
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dobré. Budeme dále pracovat na tom, abychom je zlepšovali. Pětadvacet let, to není jen výročí stříbrné svatby, ale je to i mnoho práce.

Jak vám osobně se líbí tady v České republice a jak často máte příležitost podívat se i mimo Prahu?
Česká republika je krásná země, mám rád zdejší krajinu. Praha je bezesporu jedním z nejkrásnějších měst na světě. Snažím se cestovat nejenom za pracovními povinnostmi, jako třeba při této cestě na střední Moravu, kdy jsem navštívil i hejtmana Olomouckého kraje nebo starostu Kroměříže, ale také ve svém soukromém životě. Hodně cestuji i ve volném čase a potkávám spoustu zajímavých lidí. Rád bych popřál hodně zdaru paní starostce Loštic, aby se jí i obyvatelům města dobře dařilo.