Online reportáž

„Ve všech stanicích, kde máme WC, zajišťujeme mýdla a papírové ručníky. Ve všech krajských a dalších frekventovaných stanicích pak zajišťujeme stojany s dezinfekcí,“ informovala Deník mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in

„Dále zajišťujeme na všech nádražích informovanost cestujícím formou hlášení na tabulích, hlášení na info tabulích a bannerech,“ doplnila.

V tramvajích čistí tyče a madla

Na prevenci šíření respiračních infekcí se již od minulého týdne více soustředí také v tramvajích a autobusech Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

„Všechny vozy po sjetí z linky procházejí úklidem a aktuálně jsme se domluvili s úklidovou firmou, aby zvýšili důraz na stírání madel a tyčí a aby zvýšili koncentraci čisticího prostředku,“ popisovala mluvčí DPMO Martina Krčová.

Speciální nano nástřik

Interiér osmi nejnovějších nízkopodlažních tramvajových vozů je opatřen speciálním nano nástřikem. Ochranný film na bázi nanočástic, využíván je oxid titaničitý, stříbro a další látky, dokáže zničit většinu baterií nebo virů. Odstraňuje také pachy. „Nano nástřikem jsou opatřeny také dvě modernizované tramvaje,“ doplnila mluvčí DPMO.

Dezinfikují více i Šantovku

Očistu ploch, kterých se návštěvníci dotýkají nejčastěji, zesílili například i v největším obchodním centru v Olomouckém kraji – Galerii Šantovka. Jde o madla eskalátorů, zábradlí, plochy ve výtahu či na wc.

„Došlo také k nahrazení čisticích prostředku na tyto plochy za přípravky s vyšší koncentrací dezinfekčních látek. Došlo také k výměně klasických tekutých mýdel za mýdla s dezinfekční přísadou,“ informoval Juraj Aláč, mluvčí obchodního centra Galerie Šantovka, kterým denně projde na 22 tisíc návštěvníků.

Nově sáhli po speciální antibakteriální nano ochraně těchto ploch.

„Na plochy, které jsou přímo v kontaktu s dotykem rukou, aplikujeme speciální antibakteriální nano ochranu, která má trvanlivost 30 dnů,“ sdělil Aláč.

Hygienici připomínají, že základním preventivním opatřením proti šíření respiračních infekcí je mytí rukou. Podle SZÚ si však až 95 procent lidí myje ruce nesprávně. Ruce je potřeba mýt 15 až 30 sekund dezinfekcí nebo 40 až 60 sekund tekutým mýdlem.

Dopravci začnou autobusy čistit ozonem  

Metodou takzvaného ozonového čištění bude v Olomouckém kraji ošetřeno asi 400 autobusů.

„Je to ekologické, velmi účinné a rychlé. Vyčištění jednoho vozidla zabere asi půl hodiny,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Během několika dnů by tímto způsobem měly být dezinfikovány všechny autobusy, které v regionu jezdí v rámci veřejné dopravy. Čištění ozonem velmi účinně likviduje viry, bakterie, plísně a roztoče. Spočívá ve vazbě virů a bakterií na takzvaný aktivní kyslík.

Škodlivé látky se zničí, zatímco plyn se během několika minut rozpadne na čistý kyslík. Ozonem lze účinně dezinfikovat také klimatizace automobilů, veřejné prostory, čekárny zdravotnických a sociálních zařízení, hotelové pokoje nebo školní třídy. (mak)

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in