Během středy 4. ledna a v noci na čtvrtek se takové počasí přesune postupně i do středních poloh.

„V úterý ráno bude přechodně i polojasno, přes den ale převážně oblačno a postupně budou na většině území Olomouckého kraje sněhové přeháňky. Během dne bude zesilovat vítr, který večer může v nárazech dosahovat rychlosti až dvacet metrů za sekundu," sdělil Petr Drobek z ostravského předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Kromě silničářů se na nástrahy zimního období a první prověrku v podobě námrazové kalamity připravují také energetici. Ti se neobejdou bez těžké techniky, ale k poruchám vyrážejí často i na skútru, terénní čtyřkolce nebo dokonce na sněžnicích.

Denně je na severu Moravy v terénu dvě stě energetiků, padesátka jich drží pohotovost v mimopracovní době.

„V případě kalamitního stavu způsobeného nepřízní počasí se počet pracovníků v pohotovosti zdvojnásobuje a povoláváme také dodavatelské firmy," popsal běžné postupy mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

K poruchám vyjíždějí energetici v Jeseníkách i na sněžném skútrZdroj: ČEZK poruchám vyjíždějí energetici v Jeseníkách i na sněžném skútr. Autor: ČEZ

Nejvíce práce: kolem nuly

Jakmile se po třeskutých mrazech oteplí, vydávají se energetici do terénu, kde kontrolují vedení a případně oklepávají námrazu. Nejvíce práce mají, když se teploty pohybují okolo nuly, naopak silný mráz problémy nedělá.

Kromě běžných montážních vozidel mají energetici na severu Moravy k dispozici i pět sněžných skútrů s vlečnými saněmi. Dva z nich slouží v Jeseníkách.

„Nezbytné jsou pro pracovníky na pohotovostních místech v horských oblastech také sněžnice, které usnadňují pohyb v hlubokém sněhu," doplnil Vladislav Sobol.

V zimě dělají často problémy i stromy, které spadnou do vedení po přívalech sněhu nebo silném větru. Na průklesty v ochranných pásmech elektrického vedení vydá ČEZ Distribuce ročně desítky milionů.

Občas se ovšem stane, že do drátů spadne vyšší strom, který už stojí mimo ochranné pásmo. Jeho případné rozšíření, které by umožnilo podobným situacím předcházet, ale naráží na nesouhlas ekologických organizací.