Teď je ale všechno jinak. Z rozhodnutí kraje se opravy a kácení dočká jen dva a půl kilometru dlouhý úsek. Místní lidé přitom na opravu jediné přístupové komunikace do obce čekají dlouhých padesát let.

„Opravit silnici je nutnost. Vždyť je v katastrofálním stavu a my kvůli všemu musíme dojíždět minimálně do Javorníku,“ těšila se ještě před časem na slibovanou rekonstrukci zdevastované silnice Věra Jedličková z Bílé Vody. Ženě je dvaapadesát let a za celý svůj život si nepamatuje, že by se na komunikaci do obce dělaly opravy.

Vedení kraje ale rozhodlo jinak. „Projektová dokumentace uvažovala o celém úseku, ale s ohledem na finance se bude opravovat jen dva a půl kilometru od křižovatky silnice první třídy číslo 60 směrem na Bílou Vodu,“ sdělil Vladislav Mesiarkin ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

Rozhodnutí kraje starostu Bílé Vody Miroslava Kociána (nez.) notně rozladilo. „Po téhle zimě je silnice v totálně katastrofálním stavu. Kvůli rozhodnutí kraje bude opravený jen krátký úsek a pak se opět pojede po tankodromu,“ postěžoval si Kocián.

Oprava celé silnice měla původně stát třiadvacet milionů korun, které měl kraj získat jako dotaci z Regionálního operačního programu.

„Je to katastrofa. Slyšíme jen samé výmluvy. Kuriozitou je, že se původně dělal projekt na kompletní opravu komunikace z Bílého Potoku do Bílé Vody včetně opravy silnice v obci. Pak se projekt změnil na opravu nejhorších úseků a dnes k nám ani silničáři nedorazí, protože opraví jen silnici mezi Bílým Potokem a osadou Hoštice,“ řekl Kocián.

„Peněz je málo. Na osmikilometrový úsek by bylo zapotřebí přes padesát milionů korun,“ vysvětlil vedoucí oddělení silničního hospodářství Krajského úřadu Olomouc Ladislav Růžička, proč bude opravený jen krátký úsek komunikace.

Starosta Kocián už roky usiluje také o odstranění starých a nemocných švestek, které silnici lemují. Projekt počítal s jejich odstraněním. Dělníci ale ukončili kácení na hranici Hoštic. „Nemůžeme si dovolit kácet dál. Na další práce nejsou peníze. Zbylé stromy se budou kácet podle potřeby,“ řekl Vladislav Mesiarkin.

Tato informace starostu Kociána zvedla ze židle. Stromy jsou totiž nebezpečné. Za posledních pět let zemřeli po nárazech do stromů tři lidé z Bílé Vody.

„Odstranit stromy je nezbytné. Při každém větším větru leží na zemi kus stromu. Na co silničáři čekají? Poslední dvě zimy byly mírné, tak kam dávají silničáři peníze, když tvrdí, že nejsou?“ zlobí se starosta.

„Stromy jsou napadené šarkou. Roste u nich vysoká tráva, která slouží jako úkryt pro zvěř. Ten, kdo to tady nezná, je téměř bez šance dobrzdit, když zvěř vyskočí z úkrytu,“ přiblížil Kocián, jak jsou stromy nebezpečné.