Pořádkovou službu v Javorníku zajišťuje od loňského června agentura Aragon Security. Radnice si ji objednala kvůli problémům s výtržníky a opilci v centru města.

„Na pracovním jednání zastupitelů jsme se dohodli, že budeme v součinnosti s touto agenturou pokračovat. Smlouvu jsme s ní podepsali do ledna 2016," řekl starosta Javorníku Jiří Jura.

Podle starosty je reakce na fungování bezpečnostní agentury mezi místními pozitivní. „Střed Javorníku, náměstí, se díky působení agentury podařilo vyčistit," konstatoval. Zlepšení situace potvrdili i Javorničané, s nimiž Deník loni v září hovořil.

S bezpečnostní agenturou se město domlouvá na spolupráci v oblastech, které jej momentálně pálí. V uplynulém období tak hlídku posílalo například do okrajových částí do chatových oblastí, které bývají v zimě terčem zlodějů.

Představitelé Javorníku uvažovali i o variantě, že by bezpečnost v obci zajišťovala Městská policie Jeseník. Z konzultací s vedením Jeseníku však vyplynulo, že by působení strážníků ve třicet kilometrů vzdáleném městě s sebou neslo řadu praktických problémů. Vyšlo by i dráž než služby agentury. Za ně město měsíčně platí sto tisíc korun.

„Máme nejnižší možný počet strážníků pro zachování nepřetržitého provozu. Museli bychom přijmout další. Bylo by je nutné vybavit, vyzbrojit, pořídit jim auto. To by bylo finančně velmi náročné," přiblížil komplikace spojené s rozšířením působnosti městské policie místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Pořádkovou službu v Javorníku zajišťuje vždy dvojice pochůzkářů. Zpočátku řešili zejména porušování zákazu pití alkoholu v místech, kde to vyhláška zapovídá.

„Denně jsme z těchto míst vykazovali stále se opakující osoby, které se v podstatě podařilo v průběhu prvního měsíce vytlačit," uvedl loni v září jednatel firmy Aragon Security Karel Murín.

Pořádková služba několikrát zadržela i pachatele trestné činnosti. V jednom případě se jednalo o přepadení místní obyvatelky, které zloděj ukradl tašku, v dalším o krádež v obchodě, odkud se zloději pokusili utéct. V obou případech skončili pachatelé v rukou policie.