Asi největší rozvoj turistického ruchu zažívá v posledních letech Loučná nad Desnou. V obci vznikly hned dva velké lyžařské areály: v roce 2007 středisko v místní části Přemyslov, o tři roky později ski areál v Koutech.

Podle starosty Loučné Pavla Martínka areály přináší větší návštěvnost obce, a to nejen v zimě. V letní sezoně se totiž středisko v Koutech podílí na prohlídkách přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

Díky novým turistickým lákadlům v Loučné vyrůstají nemovitosti sloužící převážně pro cestovní ruch, jako například chaty či penziony. „Stavba areálů generovala také nová pracovní místa. Současně nepřímo vytvořila i pracovní místa ve výstavbě doprovodné, převážně ubytovací infrastruktury," řekl Martínek.

Turisty do Loučné láká i sama obec. Obnovila zámecký park a v jeho sousedství vybudovala sportovně rekreační areál Kociánov.

Desítky milionů korun do turistické infrastruktury investují i v sousedních Velkých Losinách. Obec například staví na louce poblíž zámku Areál zdraví, který má být hotový do konce letošního roku.

Zdejší lázně zase na místě dnešního koupaliště vybudují termální park s krytým i venkovním bazénem. Více než třetinu z celkové rozlohy šest tisíc metrů čtverečních budou mít bazény s léčivou sirnou vodou.

„Cílem je udržet tady turisty celoročně. Naprosto zásadní je termál, to je největší magnet. Lidem tam ale kolikrát stačí dvě hodiny denně a na zbytek času pak má obec co nabídnout. Je tu zámek, ruční papírna, v Žárové a Maršíkově dřevěné kostelíky. Do hor za lyžováním nebo letní turistikou je to taky blízko. Je ale nutné vylepšit infrastrukturu a nabídnout další služby," řekl před časem starosta Velkých Losin Norbert Pfeffer.

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky spočítalo, že jen z regionálního operačního programu do nejvyšších moravských hor přiteklo bezmála půl miliardy korun. Zhruba stejná částka šla na dofinancování projektů z kapes podnikatelů či samospráv. „Jedná se o obrovský úspěch pro rozvoj Jeseníků," poznamenal ředitel sekretariátu sdružení Jan Závěšický.

Zatím poslední peníze z Unie směřují na modernizaci lyžařských areálů, větších ubytovacích kapacit, ale i na podporu drobných podnikatelů. O menší příspěvek požádalo na Jesenicku šestnáct majitelů penzionů a lidí, kteří nabízí ubytování v soukromí.

I když se čas na získání peněz z dotačního balíku na léta 2007 až 2013 krátí, zájem o finanční příspěvky z evropských fondů je stále velký.

„Se stále rostoucím potenciálem rozvoje cestovního ruchu roste i zájem investorů a místních subjektů o zvyšování kvality služeb, které nabízí. Ruku v ruce s tímto trendem jde i souvislé zvyšování návštěvnosti Jeseníků. To dokládá potřebnost a opodstatněnost investic do infrastruktury cestovního ruchu," doplnil Závěšický.

Velké investice do cestovního ruchu na Šumpersku a Jesenicku

Investice připravované a ve výstavbě:

Termální park Velké Losiny
Areál zdraví Velké Losiny
Regionální aquapark Jeseník

Lyžařská střediska – velká rozšíření:

Skiareál Dolní Morava

Nová lyžařská střediska:

Skipark Červená Voda
Skiareál Přemyslov
Skiareál Kouty
Lyžařský areál Zlaté Hory-Příčná