Dvoumetrovou dřevěnou plastiku, jejíž cena v dražbě začínala na pěti tisících, získal jeden ze sponzorů akce z Jaroměřic na Rokytnou. „Postavím si ji na zahradu, kde jí bude společnost dělat plastika Naděje od Jaroslava Pecháčka,“ řekl nový majitel.

Dražbou vyvrcholil první ročník Rychtářského dřevosochání, které zorganizovali noví majitelé starobylého hostince Na Rychtě. Manželé Pecháčkovi pojali závěr sochání jako celodenní zábavnou show s muzikou, historickým šermem, jarmarkem a vernisáží. Ujít si ji nenechaly stovky lidí ze širokého okolí včetně Šumperka.

Mnozí chodili okukovat devět výtvarníků i během týdne a viděli, jak se z lipového kmene klube na příklad Hanušovická meluzína Romany Krestýnové, Stromovous Jaroslava Pecháčka, Marné naléhání Jaroslava Mináře nebo Limonádový Noe, kterého z lípy vyřezal šumperský výtvarník Tomáš Wurst.

„Trochu nás zlobilo aprílové počasí, některý den jsme zažili třeba i čtyři bouřky, kdy jsme se museli schovat, ale pak zase vysvitlo slunce. Plastikám určeným pro venkovní instalaci ale déšť nijak nevadil, naopak se pak se dřevem pak lépe pracuje,“ řekl Antonín Suchan.

Jeho plastika má do dřeva zakomponovanou kamennou kouli. „Zřejmě je to starý záklop ke kanálu. Dostal jsem ji od Jardy Pecháčka a hledal jsem způsob, jak ji použít. Tvar plastiky jsem k ní domýšlel,“ řekl sochař.

Až na originální Sofa a Ranní šálek kávy od Zdeňka Grose z Jeseníku byly všechny plastiky na prodej a všechny se také podařilo v dražbě prodat. Nejvíc se dražitelé přetahovali o levnější menší dílka, které výtvarníci do dražby připravili navíc k hlavní plastice.

„Pecháčkovi si zaslouží velké uznání. Nejenže krásně opravili starou rychtu, ale svou galerií Na Půdě a setkáním řezbářů rozpohybovali kulturní život v Hanušovicích,“ řekl Rostislav Zajíc, který na akci přijel ze Šumperka.

Řezbáři si dlouho neodpočinou. Část z nich se už v pondělí 18. července přesouvá do nedalekého Vlaského na řezbářské sympozium Zlaté ruce. V posledním týdnu července se budou dláty a pilami ohánět v trochu jiné sestavě v Olšanech u Šumperka a na konci srpna v Loučné nad Desnou. Pro mnohé z nich se léto mění v „dřevoturné“; atraktivních řezbářských setkání totiž každý rok přibývá. (ris)