Na parkoviště bez aut vedle zavřených hotelů, vleků a lanovek je smutný pohled. Kvůli vládním opatřením turisté z jiných okresů do Jeseníků nesmí. Vlastně kromě místních tu nemá co kdo pohledávat. Auto s pražským áčkem na espézetce v Jeseníkách přímo bije do očí.

Zdroj: Deník/František Kuba

Policisté na Skřítku

Při zimní údržbě sněhový pluh zohnul tabuli, která označuje hranici mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem. Ta je současně hranicí mezi okresy Bruntál a Šumperk. Hlídka Policie ČR má stanoviště až o kilometr dál.

Za běžné situace by Skřítek byl rájem běžkařů. Kvůli pandemii je parkoviště prázdné. Policisté zastavují auta, která překračují hranici mezi okresy Šumperk a Bruntál.Za běžné situace by Skřítek byl rájem běžkařů. Kvůli pandemii je parkoviště prázdné. Policisté zastavují auta, která překračují hranici mezi okresy Šumperk a Bruntál.Zdroj: Deník/František Kuba

Podívejte se, takto to vypadala na Skřítku v sobotu, 13. března 2021:

Na Skřítku mají policisté lepší podmínky pro zastavování aut a kontrolu čestných prohlášení o důvodech cesty z jednoho okresu do druhého.

Sníh bez lidí: smutná krása

„Na Skřítek se znovu vrátila zima. Spolu s ní tady máme také každý den hlídku PČR. Zatím jsou ale lidé rozumní a dodržují opatření. Výdejové okno i hlavní parkoviště zůstane až do odvolání mimo provoz,“ vzkazuje běžkařům provozovatel chaty na Skřítku.

Krokodýl Dandouš v dočasném útočišti v garáži Beštových v Klopině.
Krokodýlu Dandoušovi shořel zimní byt. V Klopině žije dvacet let

Informace o zavřeném parkovišti doplnil fotografiemi z míst, kde v půlce března obvykle fungují běžkařské trasy plné lidí. „Takto vypadá Skřítek, když napadne sníh a nikdo sem nemůže. Pohled, který je zvláštní. Taková smutná krása Tohle už nikdy neuvidíte. Stopy plné sněhu, přesto nedotknuté,“ ukazuje neobvyklou podívanou Chata Skřítek.

Také provozovatelé běžkařských tras z Karlova Nové Vsi na svém facebooku smutně informují, jak je u nich krásně bílo a kolik sněhu připadlo. „To je zoufalost tohle vidět z obecního vězení. Užijte si to, kdo můžete,“ komentují fotografie běžkaři sedící doma u počítače.

Ruší další autobusy

Do Jeseníků už delší dobu skibusy nejezdí a postupně se redukují i příměstské autobusové spoje.

Hovězí z farmy v Jindřichově ve Slezsku není určeno pro obchodní řetězce. Farmářka Andy Franková ho rozváží přímo koncovým zákazníkům.
Z Ostravy do Jeseníků. Mezi dřevorubci farmářka vydržela deset let

„S ohledem na pokračující omezení pohybu osob a s tím související pokles poptávky po veřejné dopravě oznámil Moravskoslezský kraj, že ještě více omezí dopravní obslužnost a od soboty 13. března 2021 až do odvolání zastaví provoz vybraných víkendových a nočních spojů na linkách příměstské autobusové dopravy. V našem regionu se další omezení týká spoje Krnov- Malá Morávka, Karlov - Karlova Studánka. Nadále platí i omezení provozu v pracovních dnech, a to v rozsahu prázdninového režimu,“ informují zimní střediska Jeseníků.