Stará radnice v Zábřehu je přirozenou dominantou Masarykova náměstí, mezi jeho chlouby však rozhodně nepatří. Jako jeden z mála domů v centru má špinavou oprýskanou brizolitovou fasádu. Od roku 1991, kdy ji opustili pracovníci tehdejšího městského úřadu, neprošla žádnou větší opravou.

V přízemí objektu, který tvoří dvě spojené budovy, se nachází galerie a kanceláře. V patře v minulosti sídlila zábřežská televize, dnes je nevyužité.

„Galerie dole je pěkná, ale v prvním patře to vypadá docela vybydleně. Je škoda a ostuda, že je radnice tolik let prázdná, poznamenala Zábřežanka Marie Odstrčilová.

Variant, jak radnici využít, bylo v minulosti několik. Hovořilo se například o domu dětí, tato alternativa ale ztroskotala na vysokých nákladech na rekonstrukci objektu.

V přízemí zůstane galerie

Podle starosty města Františka Johna v přízemí radnice zůstane tradiční galerie Tunklův dvorec. Na její provoz samospráva přispívá ročně 140 tisíci korunami. Doplnit by ji mohla například kavárna.

„V patře by mohl být přesunut odbor školství, kultury a tělovýchovy. Tím pádem by tam byl pohyb lidí. V podkroví by pak byla větší zasedací místnost, kterou by bylo možné využívat i pro různé aktivity,“ představil starosta Zábřehu jednu z variant.

Možné by bylo provoz galerie spojit s turistickým informačním centrem. To v současnosti sídlí v kulturním domě a z velké části slouží pro prodej vstupenek. „Při variantě spojení galerie s informačním centrem nebo kavárnou by byla zajištěna obsluha, která odemkne, uvaří kávu. Zase ale ve městě nechceme mít dvě infocentra. Historické radnice ovšem občas slouží jen pro kulturní účel,“ poznamenal starosta John.

Odbor školství, kultury a tělovýchovy dnes sídlí v dolní budově městského úřadu na náměstí Osvobození. A to v patře, kde se nachází knihovna. Právě ta by uvolněné prostory po úřednících využila pro své potřeby.