Hnutí ANO získalo v okrese Šumperk bezmála 21 procent hlasů, na Jesenicku to bylo ještě o čtyři procenta více.

„Předpokládám, že budeme subjektem, který bude vytvářet koalici," sdělil lídr ANO v Olomouckém kraji Oto Košta. „Zásadní pro nás bude programový průnik. Už jsme avizovali, že podle toho jsme ochotni jednat s každým. Až pak půjde o lidi a strany," dodal.

Velký úspěch zaznamenali též Starostové ProOlomoucký kraj. Na Šumpersku se umístili na druhém pozici s bezmála osmnácti procenty hlasů, na Jesenicku skončili s necelými patnácti procenty těsně třetí.

„Když jsme v březnu začínali, nikdo nám nevěřil, že bychom mohli získat tolik hlasů. Chceme být takovým svěžím větrem v zastupitelstvu," řekl lídr kandidáty Radim Sršeň, který je zároveň starostou Dolních Studének.

Do čtvrtého místa se v obou okresech umístily ČSSD a KSČM, pětiprocentní hranici překonala v obou okresech ještě Koalice SPD a SPO, Koalice pro Olomoucký kraj, ODS a na Jesenicku též TOP 09.

Krajské volby ovládlo ANO. ČSSD i komunisté zkousávají velký propad

Rekordní účast: 71%

K volbám na Šumpersku přišla přesně třetina oprávněných voličů, na Jesenicku to bylo necelých třicet procent.

Rekordní účast zaznamenali v malé obci Janoušov na Zábřežsku, kde si do volební místnosti našlo cestu 71 procent voličů.

Do krajského zastupitelstva se ze Šumperska a Jesenicka celkem probojovalo šestnáct lidí. Za hnutí ANO zvoleni starosta Jeseníku Adam Kalous, zastupitel Bludova Milan Klimeš, zastupitelé Šumperku Martin Janíček a Jiří Vozda a jesenický zastupitel Roman Kalous.

Za ČSSD byli z regionu do krajského zastupitelstva zvoleni starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva a jesenický zastupitel Lubomír Věstinský.

Krajskými zastupiteli za KSČM se stali zábřežský lékař Jiří Černý a ředitelka školy v Žulové Soňa Staňková. Za Koalici pro Olomoucký kraj uspěli starosta Zábřehu František John a Jan Šafařík ze Šumperku.

Starostové ProOlomoucký kraj z regionu do krajského zastupitelstva vysílají starostu Dolních Studének Radima Sršně a starostu Postřelmova Jaroslava Nimrichtra. ODS pak starostu Štítů Jiřího Vogela.

Koalici SPD a SPO bude ze Šumperska zastupovat radní Rudy nad Moravou Martin Ševčík a lékař z Nového Malína Zbyněk Habrnal.

Volební výsledky v okrese Šumperk

1. místo: ANO 2011 20,82 %
2. místo: Starostové ProOlomoucký kraj 17,75 %
3. místo: ČSSD 12,46%
4. místo KSČM 12,27%
5. místo Koalice pro Olomoucký kraj 10,74%
6. místo ODS 7,18%
7. místo Koalice SPD a SPO 7,08%

Volební výsledky v okrese Jeseník

1. místo: ANO 2011 25,47%
2. místo: ČSSD 14,98%
3. místo: Starostové ProOlomoucký kraj 14,71%
4. místo: KSČM 12,81%
5. místo: Koalice SPD a SPO 7,9%
6. místo: Koalice pro Olomoucký kraj 5,93%
7. místo: TOP 09 5,75%
8. místo: ODS 5,33%

Celkové volební výsledky za Olomoucký kraj

1. místo: ANO 2011 23,77%
2. místo: ČSSD 13,88%
3. místo: KSČM 11,56%
4. místo: Koalice pro Olomoucký kraj 11,39%
5. místo: Starostové ProOlomoucký kraj 9,68%
6. místo: ODS 7,54%
7. místo: Koalice SPD a SPO 7,33%

Vybrána jsou uskupení, která získala na dané úrovni více než pět procent hlasů.