Jana z Česka, Linn ze Švédska a Viktoria z Ukrajiny daly při výběru přednost dětem. Od pondělka 28. června pomáhají pod patronací Centra integrace dětí zajišťovat chod ozdravného pobytu pražských dětí v domě Lipanka v Lipové–lázních na Jesenicku.

„Co tady stavíš? Jezero? A víš, jak se řekne jezero anglicky?“ ptá se na pískovišti malého klučiny devatenáctiletá Jana Karasová. O rok mladší Linn Bishop ze Švédska okamžitě zkouší učit prvním anglickým slovíčkům malé svěřence, ze kterých se stávají snaživí žáčci. Do hry se zapojuje i Viktoria Zosin z Ukrajiny, která doma dělá anglickou lektorku.

Pomoci dětem s angličtinou je jeden z úkolů, který mají dobrovolníci na starosti. Pro děti chystají i večery, při kterých jim prozradí několik zajímavostí o svých zemích a dokonce plánují i přípravu národních jídel. Kromě péče o děti mají dívky na starosti i úklid domu nebo pomoc v kuchyni.

Proto zakrátko odchází trojice dobrovolnic chystat dětem svačinku. Na večeři musejí nastrouhat sýr. „Jsou tady zatím první den, ale doufám, že budou šikovné. Musejí nachystat stoly, pomoci s výdejem jídla, úklidem nádobí a večer budou ohřívat večeři,“ řekla kuchařka Marta Škorpíková.

Přestože se dívky nikdy v životě neviděly, nemají problémy spolu komunikovat. „Jsme stejně staré, naše kultury a zájmy jsou podobné a jazyk pro nás není bariérou,“ řekla s úsměvem Jana.

Její nové kamarádky se těší, že trochu poznají novou zemi. „Nikdy jsem v České republice nebyla, takže chci poznat vaší kulturu a naučit se něco nového,“ sdělila usměvavá Viktoria.

„Vybrala jsem si vaši republiku záměrně, protože jsem si chtěla vyzkoušet práci s dětmi a připravit se na dlouhodobý projekt,“ uvedla Linn, která v dobrovolnictví vidí svůj další směr. V budoucnu by se chtěla stát fyzioterapeutkou.

Linn zatím studuje střední školu. Devatenáctiletá Viktoria už je na univerzitě. Jana začne od září studovat žurnalistiku a rozvojová studia.

„Chci pracovat v rozvojové zemi a přitom působit jako zpravodajka. Proto je pro mne tato práce přínosem. Poznám spoustu zajímavých lidí,“ řekla Jana, která ještě o prázdninách zamíří na další worldcamp do Moldávie. Tam bude budovat park.

Ozdravný pobyt v Lipance zajišťuje občanské sdružení Centrum integrace dětí a mládeže vedené Marií Petrželovou. Ta si fungování tábora bez dobrovolníků neumí představit. Sdružení by na platy profesionálů nemělo peníze.

„Práce neziskových organizací je a bude postavená na dobrovolnících. My jim pomáháme získat praxi a kontakty a oni nám pomáhají se starostí o děti, pracují v kuchyni, uklízejí,“ přiblížila denní program trojice dobrovolnic Petrželová.