Jak jste se ke včelaření dostal?
Úplně náhodou zhruba před dvaceti lety. Původní majitel úlů se včelám s časových důvodů nemohl věnovat. Tak jsem se já, bez jakýchkoliv předchozích znalostí, včel ujal a věnuji se jim dodnes. Většinu zkušeností jsem přebral od původního majitele a také od kolegů z místní organizace včelařů z okolí Rudy nad Moravou.

Kolik včelstev vlastníte?
Mám desatery včely, vždycky jsem měl tak kolem osmi až dvanácti včelstev. Záleží na tom, kolik včelstev uhyne přes zimu, jestli odletí nějaký roj a tak dále.

Rámeček při odběru z medníku.Kolik je v Rudě a jejím okolí včelařů? Jsou mezi nimi i ženy? Jak jste na tom věkově?
Svaz včelařů Ruda a okolí, který se rozkládá od Hanušovic až po Bohutín a Zborov, včetně Hrabenova má celkově kolem devadesáti členů. Ženy jsou tam také, ale málo. Jde spíše o generaci starších včelařů, a musím říct, že už je potřeba těch mladých, kteří by o včelaření měli zájem. Já už připravuju svého následníka, sedmnáctiletého vnuka, kterému pak žezlo předám. Už teď má svoje dva úly a je schopen si je obstarat sám.

Co všechno včely vyžadují během roku a jakou techniku potřebuje samotný včelař?
Včelařův rok začíná de facto v tomto období. Počet a zdraví včel, které budou nosit med příští rok, je závislé na  tom, jak budou včely krmeny a ošetřovány.

Když bych se jako laik rozhodla založit včelín a včely chovat, musím se někde registrovat?
Ten, kdo si chce pořídit a chovat včely, by si měl na veterinární správě zjistit, v jaké oblasti je. Jestli si tam včelín vůbec může pořídit. Každé včelstvo se ze zákona musí registrovat, stejně tak jako například ovce nebo skot. Abyste mohla včely chovat, nemusíte být členem svazu včelařů, nicméně jste povinna včely každý rok registrovat a kontrolovat, zda je nenapadla nějaká choroba. I když včelař není členem, Český svaz včelařů mu zprostředkuje vyšetření, popřípadě i následnou léčbu. Přesto bych každému, kdo chce začít včelařit doporučoval, aby se stal členem svazu včelařů, kde může mimo jiné získat i řadu poznatků od zkušených členů. Je dobře, že jsou včely registrovány, protože se tím eliminují případy, kdy jsou včely chovány načerno a třeba nejsou vůbec léčeny. Tyto včely jsou pak zdrojem moru včelího plodu či rozšiřování varroázy.

Nový včelín, v pozadí staré úly.Jak včely přežívají zimu?
Na přezimování potřebuje jedno včelstvo, jeden úl, čtrnáct kilo cukru. Včely se krmí ihned po posledním vytáčení v postupných dávkách. Většina včelařů krmí čtyřlitrovými láhvemi s propustným víčkem, které jsou naplněni cukernatým roztokem. Včely jsou schopny tuto láhev spotřebovat již za dva dny. Proto musí včelař krmení kontrolovat, regulovat, a láhve podle potřeb dodávat. Celý proces plynule probíhá od konce července do začátku září. Přes zimu včely zahřívají matičku, chrání ji a udržují v teple, aby přezimovala. Přežití včelstva záleží na krmení a jejich zásobách. Z těchto zásob jsou schopny vytvořit potřebné teplo, takže zateplení úlů není nutné. Teď je velmi důležité krmit, protože se začnou líhnout dlouhověké včely, které přes zimu přežijí a budou nosit pyl příští sezonu. Letošní včely zemřou nezávisle na zásobách. Stejně tak jako trubci, kteří jsou již teď vyhazování z úlu, protože již nejsou potřeba. Jediná jejich funkce je oplodnit matičku. Nyní by už jen spotřebovávali zásoby, tak se jich včely zbavují.

Můžete nám vysvětlit, jak nebezpečná je varroáza a včelí mor?
To jsou nejobávanější nemoci včel. Varroáza je onemocnění včel po napadení roztočem, který včelstvo oslabuje a dokáže včelstvo až zahubit . Včelí mor je zhoubná nemoc včelího plodu a pokud napadne včelstvo, musí se celé stanoviště včetně včel a vybavení úlů spálit za asistence veterinární zprávy a hasičů. V tomto případě pak v okruhu pěti kilometrů platí ochranné pásmo, kdy se včely v tomto okruhu nesmí přemisťovat a podléhají zvláštnímu veterinárnímu opatření.

Med odtéká z hrnce a přes síta se čistí do nálevacího hrnce.Jak se včelí mor do úlu dostane?
Mor včelího plodu je nemoc, kterou způsobuje bakterie. Spory této bakterie dokáží přežít v zemi i několik desítek let. Včely se nakazí většinou potravou.

Jak to se včelím morem vypadá na Šumpersku nebo konkrétně v okolí Rudy nad Moravou?
V okolí Rudy nad Moravou jsme mor včelího plodu v poslední době nezaznamenali, což nás velmi těší. Jak to vypadá v širším okolí nevím. Opatření vždy vyhlašuje veterinární správa.

Jak to funguje s těmito vyšetřeními? Musíte si to včelaři zajišťovat a hradit sami?
Registrovaným včelařům to hradí Český svaz včelařů a myslím si, že právě proto, že je většina včelařů takto zorganizována, je prevence proti varroáze a včelímu moru velmi efektivní. Z těchto důvodů jsou včelstva dobře ošetřována a například oproti zahraničí máme velmi nízký stav těchto onemocnění. Vzájemně si to tak mezi sebou hlídáme a zároveň si tyto organizace kontrolují to, aby všichni včelaři prováděli podle nařízení veterinářů ošetření jak varroázy, tak včelího moru a dalších, méně škodlivých onemocnění.

Existují nějací přirození škůdci, kteří jsou pro včely nebezpeční?
Jsou to převážně mravenci, vosy a sršni, kteří vykrádají včelám jejich zásoby. Dále myši a ptáci, ale skutečný predátor včel neexistuje. Vosy jsou individuální bojovnice, které nejsou reálným nepřítelem. Sršně dovedou uhřát, a to díky tomu, že vydrží o jeden stupeň vyšší tělesnou teplotu než sršeň. Sršně obsednou do tvaru chomáče a uhřejí, dokud neuhyne.

Jak u vás vypadá vytáčení? Co všechno potřebujete? Jak dlouho pro představu trvá vytáčení jednoho úlu?
Nejdříve je potřeba nahlédnout do úlu, jestli včely mají med v medníku a jestli jsou buňky v plátech aspoň do dvou třetin zavíčkované. Pokud ano, je to signálem zralosti medu. Vytáčení probíhá třikrát až čtyřikrát v období snůšky v rozmezí od května do konce července. Rámečky s plástvemi se odeberou a připraví na vytáčení. Víčka se musí odvíčkovat speciálními vidličkami a následně vytočit v medomedu. Med se následně dá do sklenic. Doba se dá těžko odhadnout, jeden úl s odebráním a vrácením rámečků zpátky je přibližně tři čtvrtě hodiny. Záleží na tom, jak je med rozehřátý. Nejhorší je pro včelaře i včely tak zvaný cementový med, který se nám letos naštěstí vyhnul. Ten z buněk nedostanou včely ani lidé pomocí technického vybavení.

Odvíčkovávání.Jaký názor máte na medy v supermarketech? Co si myslíte o medech ze zahraničí? Koupil by jste si med v supermarketu?
Já bych si med v supermarketu nikdy nekoupil. V prvé řadě bych chtěl podporovat české výrobky a české včelaře. Za další se bohužel do supermarketů vozí med z neznámých oblastí, je všelijak míchán za různých teplot, které med znehodnotí. Příprava a prostředí, ze kterého med pochází, je velmi nejasná. Kvalita tohoto medu je velice různorodá, a pokud chce někdo skutečně pravý med, je nejlepší si produkt koupit přímo od včelaře.

Jak je možné, že med od včelaře postupně zkrystalizuje, ale v obchodech je med stále tekutý?
Záleží na tom, jak je med ošetřen. V supermarketech je různě míchán, a pokud je míchán při vysokých teplotách, tak jsou látky v medu poškozeny, tudíž není tak kvalitní. Pravý med vždycky zkrystalizuje, je to klasický průběh stárnutí medu. Nesprávně se říká, že med cukernatí, ale krystalizuje. Med lze také pastovat. Letos jsem tuto techniku vyzkoušel poprvé. Pastovat se dá pouze med první, tedy květový, který já osobně mám nejraději. Med se nijak tepelně nezpracovává, pouze se míchá s malým množstvím již medu pastovaného a díky míchání se i zbytek tekutého medu přetvoří do konzistence pasty, podobného například sádlu, který se dá bez tečení natírat na chléb. Chuť ani kvalita medu se pastováním nemění, jde jen o změnu velikosti krystalů. Nicméně pro ty, kterým med zkrystalizoval, můžu poradit. Med lze ve vodní lázni rozehřát, ale pozor, teplota nesmí překročit 40 stupňů Celsia. Dalším trikem je přidání kostiček čerstvého zázvoru, který med rozpustí a také mu dodá specifickou zázvorovou chuť.

Co si myslíte o cenách medu? Na jakých faktorech je cena závislá?
Letošní rok je v produkci medu takový podprůměrný, což bylo způsobeno pozdním příchodem jara. Mnoho včelařů letos zasáhl také cementový med, takže i z toho důvodu je letos medu méně. Ceny se zvýšily maximálně o dvacet korun. Ale myslím si, že pořád je u nás cena medu na nízké úrovni. Když se třeba podíváme na Slovensko, tak tam je běžná cena za kilo medu sto padesát korun a nikoho to nepřekvapuje. Cena medu spíše odpovídá malovčelařům, v supermarketech je med o mnoho dražší. Nicméně se na včelaření zbohatnout nedá. Pokud si včelař spočítá náklady na krmení, na obnovu úlů, rámečků, dále na nákup pláství, sklenic a víček a mnoho dalšího, je jasné, že je to spíše záliba a koníček. Zbohatnout se na tom nedá určitě. Autor: Barbora Štenclová