„Zatím máme stále volný jeden autobus, rádi bychom naplnili oba. Program výletu je velmi atraktivní," sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Poslední červencovou sobotu se v Nyse koná historická rekonstrukce dobytí města napoleonskými vojsky v roce 1807. Na programu výletu je tak v dopoledních hodinách  přehlídka zúčastněných historických vojenských spolků, volná prohlídka města, odpoledne v případě hezkého počasí návštěva Nysského jezera s možností koupání a od 17 hodin přesun do pevnosti na samotnou ukázku bitvy. Návrat do Šumperku je plánován v pozdních večerních hodinách.

„Cena zájezdu činí sto padesát korun na osobu a zahrnuje pouze dopravu tam a zpět autobusem. Vstupné na akci i případně na Nysské jezero je zdarma," informovala Olga Hajduková. Zájemci o zájezd mohou částku uhradit na pokladně Městského úřadu Šumperk na náměstí Míru 1,  nejpozději však do pátku 18. července

Město Nysa v sousedním Polsku bylo na začátku 19. století jednou z nejlepších pevností v Evropě, o čemž se přesvědčila i napoleonská vojska v roce 1807. Více než sto čtrnáct dní Francouzi město obléhali a ostřelovali. Teprve konec nadějí obránců na pomoc a docházející munice donutily Nysu ke kapitulaci, která byla podepsána 3. června 1807. O třináct dní později bylo město předáno dobyvatelům.