Vlastivědné muzeum Šumperk, které zámek provozuje, tak reaguje na množící se krádeže nosorožčích rohů. Z 58 rohů, které se v poslední době ztratily z různých sbírek v Evropě, bylo sedm právě z úsovského zámku.

Zloději tady úřadovali letos v červnu a rohy si zřejmě odnesli během večerní prohlídky. Ze schodiště zmizely čtyři exponáty s celkem sedmi rohy připevněnými v různých sestavách na deskách a zavěšených na skobě na zdi. U každého byl údaj, kde a kdy byl kus uloven.

„Jejich cenu odhadli znalci na více než 31 milionů korun. Cena je vyšroubovaná poptávkou na trhu a tím, že podle mezinárodních smluv se s rohy nosorožců neobchoduje, aby se tato zvířata chránila. Rohy z naší sbírky mají navíc i historickou hodnotu, ale ta je těžko vyjádřitelná v penězích,“ řekla ředitelka muzea Marie Gronychová.

Po rozích nosorožců jdou mezinárodní gangy zlodějů, z rohoviny se totiž vyrábí cenné afrodiziakum.

Úsov slouží od konce 19. století jako lovecko-lesnické muzeum a má jednu z největších afrických sbírek v Evropě. Striktně se zachovává i původní instalace sbírky z dob Lichteštejnů, protože i ta má historickou hodnotu a je předmětem památkové ochrany. Až do letošního června se z ní nikdy nic neztratilo. Teď je sbírka ochuzena. I zbývající dvě montáže rohů, které zloději nestačili odnést, se stěhovaly pryč; uloženy jsou na bezpečném místě.

Na posílení ochrany sbírky vynaložilo muzeum čtvrt milionu korun ze svého investičního fondu. Na žádost o dotaci nebyl čas. Chystá ještě instalaci mříží do oken v prvním patře, tento zásah ale bude muzeum ještě konzultovat s památkáři.

„Čidla a mříže budou sbírku chránit v době, kdy je zámek zavřený. V době prohlídek budou hlídat kamery, které zůstanou v provozu čtyřiadvacet hodin denně a záznamy v nich budou určitou dobu k dispozici,“ řekla Marie Gronychová.