Na Masarykově náměstí byly k vidění roztodivné kreace. Nejvíce zaujal tým, jenž si říkal WASA, což je odkaz na americkou vesmírnou agenturu NASA. V Zábřehu se se svým raketoplánem ukázala Welzlova vesmírná agentura.

Ta si také odnesla cenu za nejlepší kostýmy. „Nápad přišel rychle. Loni jsme měli kouřící mašinku a letos jsme si řekli, že chceme něco rychlejšího, tak jsme vymysleli raketoplán. Všichni se toho hned chytli," řekl jeden z členů posádky Pavel Zubík mladší.

Příprava stroje byla náročná. Raketoplán totiž vydával i světelné a kouřové efekty. „Sestrojení raketoplánu nám zabralo pětadvacet hodin čistého času. Chtěli jsme, aby to nějak vypadalo. Prověřovali jsme i efekty, přece jen jde o bezpečnost malého pilota," dodal Pavel Zubík mladší.

Ceny za nejhezčí převleky si odnesly také Petky, které propagovaly mléko, a Sněhové vloky. „Proč vloky? Protože vzhledem k naší váze už nejsme vločky, ale vloky," vysvětlila se smíchem jedna z členek posádky.

Na startu se ukázaly i Symboly zimy. Pětice se přestrojila za Královnu zimu, sněhuláka, rampouch, mráz a vločku. V dobových kostýmech a na klasických dřevěných lyžích vyrazila na trať posádka nazvaná Zpátky do Zábřeha. Motorkáři s Our Motor Gangu přijeli se silným strojem se dvěma sličnými válci vpředu a přilétla i Včelka Mája.

Třetím rokem po sobě se jelo po holé dlažbě. Sníh přesto zcela nechyběl. Pořadatelé nechali na jedno místo navézt hromadu ze zbytků sněhu, který ještě ve městě zbyl. Ta vytvořila „zábřežský ledovec".

„Původně jsme plánovali, že se bude jezdit přes ni, ale sníh byl už špatný, přemrzlý a špinavý, tak jsme nechtěli riskovat a nechali jsme na závodnících, zda přes ledovec přejedou, nebo ho objedou," objasnil jeden z organizátorů Zdeněk David. Několik odvážných posádek „zábřežský ledovec" skutečně zdolalo.

Závod po dlažbě je pro diváky, kterých se opět sešla spousta, ještě atraktivnější než na sněhu. Horší je to se závodníky. Ti se v zápřahu do saní opravdu nadřou. Zejména to platí o těch, kterým jde o čas. Za saněmi některých čtyřspřeží tak létaly i jiskry.

Přestože jde hlavně o zábavu, vztyčený palec se uděluje nejrychlejšímu týmu. Tím byla letos pětice pojmenovaná Včelka Mája. Trať zdolali za čtyřiatřicet sekund.

Nějakou cenu si ale nakonec odnesl každý. Stejně jako u všech akcí Welzlování o tom, kdo jakou cenu dostane, rozhoduje „náhlé hnutí mysli pořadatelů". „Je to tak i v pravidlech, takže si nikdo nemůže stěžovat," připomněl se smíchem další z organizátorů Pavel Zubík.

Pořadatelé byli spokojení hlavně se zájmem veřejnosti. „Po loňském ročníku, kdy bylo na startu rekordních patnáct posádek, jsme si říkali, že to je tak maximum, co se sejde. Je vidět, že lidi to baví, takže jsme hodně spokojení. Také masky byly letos snad nejnápaditější ze všech ročníků," zhodnotil závod čtyřspřeží Zdeněk David.

Festival Welzlování ještě nekončí. Ve čtvrtek 19. února se od sedmnácti hodin představí v kině Retro Pavel Novák mladší v multimediálním projektu o Hranické propasti, což je nejhlubší zatopená sladkovodní propast na světě. V sobotu 28. února od šestnácti hodin opět v kině Retro pak udělá tečku za letošním ročníkem festivalu přehlídka filmů o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech Expediční kamera.