V současnosti alej tvoří 192 vzrostlých stromů, z nichž pět je ponecháno jako suché torzo, neboli doupné stromy, v nichž hnízdí ptáci. Pětapadesát volných míst čeká na dosázení.

„Třešňová alej podél silnice z Nového Malína na Krásné bezesporu patří ke kulturnímu dědictví po našich předcích. Na jaře je jako kvetoucí bílá nevěsta, začátkem léta zase zčervená obtěžkána třešněmi," řekla Zuzana Čajková z občanského sdružení Malínské aleje.

Pro malínské školáky bude výsadba nových stromů součástí výuky ekologie a přírodopisu. Proto se také bude sázet v pracovní den. Základní principy sázení stromů žákům vysvětlí odborníci ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Zapojit se ale může i široká veřejnost. Pokud by si někdo chtěl zasadit jednu nebo více třešní jako rodinný strom, mohou se nahlásit ještě během středy 23. dubna na e-mailové adrese malinske.aleje@seznam.cz.

„Stromy pro ně odložíme a mohou si je přijít vysadit podle domluvy ještě během pátečního odpoledne po návratu z práce nebo i během soboty," doplnila Zuzana Čajková.

Alej mezi Novým Malínem a Krásným je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Tvoří její dolní hranici. Před dvěma lety se uvažovalo o tom, že alej bude vykácena, ale naštěstí z tohoto záměru sešlo. Místo toho byl zvolený postup revitalizace cestou ošetření stávajících stromů a dosazením nových.