Na pokladně bazénu ve sportovním areálu Sójka v Prudniku se objevilo nevšední upozornění psané v češtině. Návštěvníci z České republiky jsou v něm zdvořile žádáni, aby se převlékali v kabinkách za závěsy a ne v šatnách, protože to má negativní dopad mimo jiné na děti, které šatny rovněž užívají.

Na koupališti jsou sice oddělené šatny pro ženy a muže, ale pokud se návštěvníci převlékají ze spodního prádla do plavek, obvykle k tomu využívají kabinky se závěsy.

O případu informoval zpravodajský portál Nova Trybuna Opolska (NTO).

„Hosté z České republiky se převlékali v šatnách, vedle skříněk, ne za závěsem,“ vysvětlila Małgorzata Halek-Malinowska, ředitelka Agentury sportu a akcí v Prudniku.

„Nemáme oddělený prostor pro dospělé ani zónu pro saunu. Stejné šatny využívají i děti s rodiči nebo do plavecké školy, proto apelujeme na přizpůsobení se platným pravidlům,“ dodala.

Vizualizace větrných elektráren u Branné.
150 metrů výšky. U Branné mohou vyrůst obří větrné elektrárny

Češi bazén v Prudniku využívají poměrně často. Ze Zlatých Hor nebo Osoblažského výběžku je to sem blíže než na bazény v Krnově a České Vsi na české straně.

„U nás nikoho oblékání před dětmi neuráží. Na koupališti v Prudniku jsem si třeba nevšimla, že by se někdo svlékal ve sprchách. Lidé se stydí. Ze zdravotních a hygienických důvodů je lepší se po koupání důkladně umýt,“ citovala NTO mladou Češku.

Koupání nahoře bez? Ilustrační foto
Nahoře bez na koupališti? V Olomouci žádný problém

Český liberální přístup

Na bazénech v Česku bývá naopak ve sprchách upozornění, že před vstupem do bazénu je nutné se umýt bez plavek. I k převlékání mají Češi liberálnější přístup. Například na bazénu v České Vsi nemají podle NTO v pánské šatně převlékací kabinky vůbec, jsou pouze v dámské.

„Často využívám koupaliště v České Vsi u Jeseníku. Dokonce se stalo, že otec přivedl svou několikaletou dceru do pánské sprchy, protože ji neměl u koho nechat. A bylo mu jedno, že se poblíž koupali nazí muži,“ citovala NTO obyvatele polských Glucholaz, který situaci považoval za trapnou.

Do Polska míří obyvatelé z Jesenicka i proto, že bazén v České Vsi je na hranici životnosti. Obec má všechna potřebná povolení na jeho kompletní rekonstrukci, na investici jí však chybí peníze. Financování jediné kryté pětadvacítky na Jesenicku probíral starosta České Vsi Petr Mudra i na nedávném setkání s prezidentem Petrem Pavlem při jeho návštěvě Olomouckého kraje.

Krytý bazén v České Vsi.
Poslední tempa. Bazén v České Vsi na třetinu roku zavírá

„Pan prezident nemohl slíbit konkrétní peníze, ale slíbil maximální podporu při jednání s těmi, kteří by mohli peníze přidělovat. Ať je to Národní sportovní agentura nebo vláda, se kterou jsme toto téma projednávali na jaře na jejím výjezdním zasedání na Jesenicku. Chtěli jsme upozornit hlavně na to, že jako region s malým počtem obyvatel, a tím pádem i s malými finančními prostředky, nemáme šanci bazén zafinancovat tak, jako jiné regiony,“ řekl po schůzkce s prezidentem starosta České Vsi Petr Mudra.