Za poslední roky zde přibyla řádka sportovišť a přestože velkou část nákladů pokryly nejrůznější dotace, obec přilepšuje svému rozpočtu také podnikáním.

„Pokud podniká obec, není to jednoduché. Lidé totiž mají představu, že když je něco obecní, musí to být levné a přitom to musí hodně vynášet. Zkombinovat obojí ale jde jen těžko,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek. Loučná, o níž se tvrdí, že je bránou Jeseníků, před několika lety založila společnost s ručením omezeným, která nabízela ubytovací a hostinské služby. Penzion Domeček v zámeckém parku se tak stal atraktivním místem odpočinku pro turisty stejně jako rybářská bašta u rybníka Kocián. Tam zase návštěvníci přijíždějí relaxovat u lovu ryb. Na místě si mohou zakoupit povolenku a půjčit rybářské náčiní.

„Tlaky, že musí všechno bezchybně fungovat, byly určitě větší, než kdyby penzion i baštu měl někdo v pronájmu. Zastupitelstvo proto nakonec rozhodlo, že rybářskou baštu i penzion pronajmeme. Doba nájmu je stanovená na čtyři roky, takže pokud se po volbách zastupitelé vymění a budou chtít zase podnikat, nebude to problém,“ vysvětlil Martínek. Do obecní pokladny navíc tento pronájem přinese desítky tisíc korun. Obcí založená a vlastněná společnost Kociánov si ponechala pouze lyžařský vlek, který se nachází hned u rybářské bašty, a bufet na nádraží v místní části Kouty nad Desnou. Zatímco provozování bufetu se obci vyplatí, o vleku se to tvrdit nedá. Letos v zimě se totiž kvůli nedostatku sněhu ani nerozjel.