„Je to k nevíře, ale ačkoliv venku panují tropické teploty, tak hříbky rostou. V neděli jsme našli v okolí Bohdíkova plný košík," pochlubil se Petr Pavelek.

Podle odborníků ale měl velké štěstí nebo přesně ví, kam jít. „Je to opravdu velká náhoda. Musí to být houbař, který dobře zná danou lokalitu a má svoje místa. Jinak v lesích v těchto dnech neroste vůbec nic," řekl mykolog Bronislav Hlůza.

Kromě horka houbám nesvědčí ani sucho. Pokud pořádně nezaprší, houbaři se žádných větších úlovků nedočkají. „Jestli houby rostou, je kromě teploty závislé i na množství srážek. Ve vyšších partiích Jeseníků tak sice není takové vedro, ale když neprší, tak houby stejně nerostou," vysvětlil mykolog.

V ohrožení by tak mohla být i tradiční výstava hub, kterou chystá na druhou polovinu září Vlastivědné muzeum v Šumperku. Bronislav Hlůza se na ní pravidelně podílí.

„Chtělo by to, aby minimálně deset dnů pršelo, aby houby začaly růst. Pak by ještě byla šance. Já ale zůstávám optimistou. Věřím, že by ještě něco do té doby mohlo narůst, aby se dala výstava uspořádat," věří Bronislav Hlůza.