Nakupovat do Polska míří zejména obyvatelé Jesenicka. Pro ty z odlehlejších částí regionu se to zdá být jasná volba. Třeba z Bílé Vody to mají do Javorníku, nejbližšího města na české straně, devět kilometrů. Polský Złoty Stok je dvakrát blíže. Podobně vzdálenost do Jeseníku je bezmála čtyřicet kilometrů, zatímco do dvakrát většího Kłodzka je poloviční.

„Z potravin se do Polska kromě pečiva nebo chleba, který tam připomíná spíš veku, jezdí de facto pro všechno. Hlavně maso, uzeniny, salámy, klobásy. Člověk má opravdu pocit, že v nich to maso je,“ říká starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

Nejsou to zdaleka jen potraviny, které vyjdou u našich severních sousedů výrazně levněji. Polovinu oproti českým obchodům stojí například kuchyňské linky.

„Když člověk jede do Biedronky, tak z Javorníku nebo Bílé Vody tam potká půl dědiny. V podstatě kdybychom dostávali půlku mzdy ve zlotých, nebudeme se zlobit,“ poznamenal Miroslav Kocián.

Současná podoba křižovatky u hotelu Praděd
Křižovatka u Pradědu? Místo semaforů kruháč

Chováme se prostě hospodárně, říká starosta

Obec Bílá Voda nakupuje za hranicemi i pohonné hmoty. Benzín potřebuje do křovinořezů či motorových pil, naftu užije v traktoru, hasičském nebo služebním automobilu.

„Dal jsem slib, že budu s obecními prostředky nakládat hospodárně. Toto je hospodárné nakládání, ať se tento způsob někomu líbí, nebo ne,“ dodal starosta.

K severním sousedům se vyplatí vydat i obyvatelům části Šumperska.

„Každý měsíc jezdíme na větší nákup do Mezilesí. Kupujeme tam hlavně maso, kilo mají za devadesát devět korun, když koupíme v akci, tak i za šedesát. Ještě natankujeme, mají tam palivo levnější o dvě koruny. Já tam utratím pokaždé určitě tři tisíce,“ popsala matka dvou dětí z menší obce na Hanušovicku.

Jeden polský zlotý vyjde v přepočtu na šest korun. Podle studie mezinárodní firmy GFK mají Češi vyšší kupní sílu než Poláci. V aktuálním žebříčku všech evropských zemí je Česko na 24. místě, Polsko o pět příček níže.

Marie Holoušová provozuje v centru Šumperku koloniál.
Stále usměvavá a dobře naladěná. Maruška z koloniálu