„Z pohledu policie je to už uzavřeno. Dostal jsem dokumenty, které jsem poslal na arcibiskupství. Ale protože se o věc začala zajímat i vatikánská policie, řeší to vatikánský velvyslanec. Chce po mě zdůvodnění,“ řekl Milan Palkovič.

Tašku s plynovkou mu dal společník

Incident se stal v neděli 5. května kolem deváté hodiny ranní. Skupina poutníků procházela kontrolou na Svatopetrském náměstí. V tašce, kterou měl kněz s sebou, byly kromě plynové pistole podle italského listu Ilmessaggero i další podezřelé předměty, konkrétně nůž, řezák na krabice a šroubovák.

Kněz Milan Palkovič, který je farářem ve Velkých Losinách, celou záležitost Deníku bezprostředně po incidentu popsal jako nedorozumění. „Máme na pouti pána, který s sebou vzal dva invalidní lidi. Cítí se být ohrožený, protože ho celkem nedávno přepadli v Olomouci. Pořídil si proto plynovou pistoli. Registroval si ji a zjišťoval, zda ji může vzít s sebou do Itálie,“ řekl po incidentu Milan Palkovič, který byl na pouti jako duchovní doprovod.

Vellkolosinský farář Milan Palkovič je se skupinou poutníků na návštěvě Vatikánu
U kněze z Velkých Losin našli ve Vatikánu zbraň. Šlo o nedorozumění, vysvětloval

Plynovou pistoli s sebou šedesátiletý věřící měl i v době, kdy se skupina poutníků vydala do Vatikánu. Na svatopetrském náměstí musela projít bezpečnostní kontrolou.

„Těsně předtím, než jsme přišli ke sloupořadí u Vatikánu, kde je kontrola, se na mě ten pán obrátil, že si s sebou nevzal doklady, jestli bych mu tu tašku podržel. Při kontrole pak z tašky vytáhli plynovou pistoli. Řekli, že v Itálii není možné ji nosit a začali to řešit,“ dodal Milan Palkovič.

Arcibiskupství: nové informace nemáme

Arcibiskupství olomoucké, do jehož působnosti velkolosinský farář spadá, odkázalo na své vyjádření, které publikovalo den po incidentu. V něm potvrdilo, že společník knězem měl při sobě legálně drženou plynovou pistoli a nože určené pro osobní obranu svých dvou postižených spolucestujících, zejména nevidomé dívky, která již dříve byla napadena. Na žádost majitele zbraní se kněz tašky ujal a při následné kontrole byli oba zadrženi.

Arcibiskupství uvedlo, že se ze strany kněze se jednalo o pochybení a porušení bezpečnostních předpisů. „Žádné další informace, zejména o úředním postupu, ať ze strany Vatikánu nebo ze strany policie, zatím nemáme,“ uvedl aktuálně mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.