„Počasí tomu sice neodpovídá, ale v pátek skutečně předáváme staveniště,“ potvrdil informaci vedoucí oddělení investic a rozvoje města Jeseníku František Chovanec.

V první fázi musí dělníci odstranit z náměstí veškeré dřeviny a mobiliář. K tomu jarní počasí nepotřebují. Další etapu ale nemohou zahájit, dokud bude náměstí bude plné sněhu. „Musí odstranit asfalt z míst, kde vedla silnice. Pod asfaltem jsou dlažební kostky, které se využijí pro obnovu náměstí. Nikdo neví, kolik kostek tam je ukryto a kolik se jich bude muset ještě objednat,“ zdůvodnil Chovanec.

Rozbíjení asfaltu uzavře cestu ve směru od tržnice z Tyršovy ulice k Palackého náměstí. „Nedotčen zůstane prostor před radnicí a ulicí Školní, která bude jediným vjezdem na náměstí pro zásobování obchodů a stavební mechanizmy,“ uvedl Chovanec.

Druhá etapa má podle plánu začít až před letními prázdninami. „Poté, co bude dokončena Tyršova ulice, uzavře se Školní a začneme rekonstruovat prostor před hotelem Slovan a radnicí. Práce musí probíhat tak, aby na Vánoce byla hrubá stavba hotová. Ostravská firma VOKD se ve smlouvě zavázala, že náměstí zrekonstruuje do čtyři sta třiceti dvou dnů. V příštím roce přijde na řadu zeleň a mobiliář,“ sdělil František Chovanec.

Přestavba náměstí, bude obrovským zásahem do života ve městě. „Podle smlouvy však stavební firma musí zajistit, aby náměstí zůstalo po celou dobu oprav přístupné. I když se lidé musí připravit na určitá omezení a do obchodů se třeba nedostanou tou nejkratší cestou. Minimálně jeden přístup však musí být vždy,“ dodal Chovanec.

Náměstí po modernizaci změní zcela svou podobu. Vzrostlé smrky nahradí nová zeleň. Asfalt zase kamenná dlažba. Masarykovo náměstí bude zase průjezdné. Parkování už nebude před radnicí, ale po obvodu náměstí. Ze dvou kašen v zadní části centrální plochy zůstane jen žulová skulptura.

Nově naopak přibude fontána před radnicí. Po protestech občanů nebude náměstí srovnané do jedné plochy. Architekt ve svém návrhu zachoval dva stupně. Zadní část prostranství bude vytvářet miniaturní amfiteátr.