Největší změna oproti minulým letům nastane v Šumperku. Zde se předvánoční dění přesune z Točáku k náměstí u radnice. Punč zde budou moci lidé ochutnat už ve středu 4. prosince.

Oficiální zahájení Vánočního Šumperku se uskuteční 5. prosince. Tento den v 17 hodin pěší zónou projde mikulášský průvod. Po setkání s Mikulášem se u radnice rozsvítí vánoční strom.

Prakticky každý den až do 23. prosince připravil dům kultury na náměstí Míru program s vánoční tematikou.

„Představí se například kapely Lucie Cover Band, Haleluja Band, Cimbal Hell Band, Holátka, Moravští muzikanti či Madalen. Lidé si budou moci společně zazpívat koledy se členy souboru šumperského divadla v rámci projektu Česko zpívá koledy nebo s Motýly v Sadech 1. máje,“ vyjmenovala mluvčí města Soňa Singerová.

Ve stáncích bude k mání punč, ale také speciality z divočiny, štoly z partnerského města Bad Hersfeld či drobné dárky. Připraveny jsou farmářské trhy i tradiční zabíjačka.

V Zábřehu předvánoční období odstartovalo již první prosincovou neděli. Na Masarykově náměstí pořadatelé z řad města, členů Spolku Metoděj a místních skautů připravili výtvarnou dílnu, nebeskou poštu, punč nebo ochutnávku zabíjačky. Akce vyvrcholila příchodem Mikuláše a rozsvícením vánočního stromu.

Trhy jako v Šumperku se v Zábřehu nekonají, na obou náměstích však nabízí něco na zahřátí personál punčových stánků.

I v Jeseníku a Mohelnici se vánoční stromy rozsvítí ve čtvrtek 5. prosince. Program v Jeseníku začne v 15 hodin výtvarnými dílnami pro děti ve Středisku volného času Duha. V 17 hodin lidé na Masarykově náměstí poprvé spatří rozsvícený vánoční strom, následovat bude vystoupení dětského pěveckého sboru nebo Mikuláše, andělů a čertů.

Město nabídlo v době adventu prodejcům stánky u radnice za symbolický nájem korunu denně. „Smyslem je oživit náměstí, to je pro nás důležitější než finanční příjem. Když bude náměstí živé, vrátí se to městu jiným způsobem,“ objasnila starosta Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

V pátek 6. a v sobotu 7. prosince pořádá Vlastivědné muzeum Jesenicka ve Vodní tvrzi a na Zámeckém náměstí vánoční jarmark. Jeho součástí bude živý betlém, dílny, hudba či ukázky řemesel.

V Mohelnici se rozsvícení vánočního stromu uskuteční na náměstí Svobody ve čtvrtek od 17 hodin. Následovat budou hudební vystoupení. Vánoční trhy se ve městě budou konat 7. prosince v mateřském centru Mohelníček v ulici U Brány.