Na Masarykovo náměstí v Jeseníku doputoval vánoční strom v úterý 22. listopadu. Smrk darovali se manželé Ormancovi z Jiráskovy ulice. Jedná se přitom o raritní druh.

„Odborníci se shodli na tom, že se jedná o druh picea omorika, čili smrk Pančićův," řekla Vlasta Halousková Hošková, vedoucí provozu údržby zeleně Technických služeb Jeseník.

Tato vzácná a v přírodě ohrožená odrůda smrku je známá pouhých sto čtyřicet let. Jejím domovem je Balkán. Patří mezi nejotužilejší smrky a jako jedna z mála přežije trvale znečištěné ovzduší. Odolná je i proti chorobám a škůdcům.

Strom nasvítí sto osmdesát žárovek, z toho dvacet stroboskopických. Poprvé se rozzáří v neděli 27. listopadu v 18 hodin.

Šumperský strom na náměstí Míru je zřejmě kandidátem na nejkrásnější vánoční jehličnan kraje. Shodují se na tom lidé, kteří zvědavě přihlíželi jeho instalaci. Podle nich v centru Šumperku už dlouho tak krásný strom nestál.

„Letos je opravdu pěkný, takový hustý, také by se mi domů něco takového líbilo. Jen v mnohem menším," řekla Jiřina Králová ze Šumperku, jejíž děti zaujatě sledovaly zasazování stromu do jámy. Otvor pro strom je jinak zakryt dlažbou, pro tento účel byl vybudován při opravách dlážděného historického náměstí před řadou let.

Modrozelená jedle

Vzrostlá jedle ojíněná, která letos šumperské náměstí zdobí, pochází ze soukromého pozemku ve Wolkerově ulici. Tento druh jehličnanu dorůstá až čtyřiceti metrů, charakteristický je svou modrozelenou barvou a kuželovitou korunou často zavětvenou až k zemi.

Stejně jako u jesenického vánočního stromu se nejedná o původní zdejší druh. Do Evropy byla jedle ojíněná dovezena až v roce v roce 1872. Domovinou těchto stromů byly Spojené státy americké a Mexiko. Záhy se ale staly ceněnou součástí architektury parků i zahrad.

Advent bude navíc v Šumperku ve znamení výraznějšího nasvětlení centra města. Podniky města Šumperka, které zajišťují výzdobu, totiž letos přikoupily svítící řetězy téměř za dvě stě tisíc korun.

„Nové světelné dekorace budou rozvěšeny také na listnaté stromy, které rostou na náměstí Míru a Hlavní třídě," uvedl ředitel Podniků města Šumperka Patrik Tomáš Pavlíček.

V Zábřehu ozdobí čtyři jehličnany

V Zábřehu bude městská společnost EKO servis tradičně zdobit hned čtyři jehličnany a všechny živé. Jeden z nich bude v centru města před radnicí, další pak na Skaličce a v místních částech Václavově a Hněvkově. „Centrum města ozdobí třiadvacet světelných prvků v podobě komet a stromečků," přiblížil jednatel EKO servisu Milan Doubravský.

Mohelnické náměstí Svobody ozdobí strom z Lukavice. V úterý 22. listopadu začali dělníci s jeho nasvětlováním. Asi osmimetrový stříbrný smrk městu darovali Ivo Faltus a Jarmila Zimmermannová. Menší symbol Vánoc nazdobí také na náměstí Tyrše a Fügnera. „Kromě toho bude vánoční výzdoba v podobě srdíček a stromečků ještě kolem kostela svatého Stanislava. Nové prvky jsme letos nepořizovali," sdělila Eva Pirklová z oddělení hospodářské správy města. Strom se zde poprvé rozzáří tradičně až 5. prosince spolu s příchodem Mikuláše.

Ve většině obcí budou vánoční stromy poprvé rozsvěcovat o nadcházejícím prvním adventním víkendu. Připravený bude vždy i kulturní program. V Dubicku, Klopině a Hrabišíně akci spojili s vánočním jarmarkem.

To děti z Javorníku a ze Skorošic se mohou v předstihu těšit na příchod Mikuláše. Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu zde totiž doplní mikulášská nadílka.

Kdy a kde se poprvé rozzáří vánoční stromy
ZÁBŘEH
Čtvrtek 24. 11., od 15 hod., před Levandulovou kavárnou
Čtvrteční odpoledne bude mít sváteční atmosféru díky živému vánočnímu stromu u kostela a zvonění zvonů. Chybět nebudou punče, svařáky, bramboráky, klobásy, domácí uzené maso, stánky s lokálními produkty a živá hudba. Vánoční strom se rozsvítí v 18 hodin.

HRABIŠÍN
Pátek 25. 11., 17 hod., před kulturním domem
Tradiční rozsvěcení vánočního stromu, vystoupení dětí, vánoční jarmark s možností nákupu drobných vánočních dárků.

ROHLE
pátek 25. 11., 16.30 hod., u zdravotního střediska
Při rozsvěcování vánočního stromu vystoupí děti z mateřské a základní školy, zahrají kapely Tři od kostela a Rohelanka a místní hospodyňky budou soutěžit o nejlepší vánočku. Vše uzavře malý ohňostroj.

VÁPENNÁ
pátek 25. 11., 16.30 hodin u obecního úřadu
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s programem

SKOROŠICE
sobota 26. 11., 16 hod., na návsi
Rozsvícení vánočního stromu, mikulášská nadílka, vánoční jarmark, Skorošické roztleskávačky, živá hudba. Ve školní jídelně výstava vánočních ozdob a dekorací vyrobených žáky místní ZŠ a MŠ, v zasedací místnosti OÚ prodejní výstava ručních prací.

PETROV NAD DESNOU
sobota 26. 11., 17.30 hodin, u nádraží
Akce je součástí Petrovských hodů a tradiční zabíjačky s jarmarkem.

DUBICKO
neděle 27. 11., 17 hod., u školy
Rozsvěcování vánočního stromu, v programu vystoupí pěvecký sbor Dubínek a budou se losovat výherci v projektu Patrioti pro radost z pohybu. Na malém vánočním jarmarku budou k dostání rukodělné výrobky nebo produkty z Levandulového statku v Bezděkově. Ve škole se uskuteční výstava výrobků Adventní čas.

KLOPINA
neděle 27. 11., 16 hod, před obecním úřadem
Klopinský vánoční jarmark se zpíváním koled a rozsvěcením vánočního stromu. Jako překvapení bude připraveno divadelní představení pro malé i velké pod názvem Nesem vám noviny.

BOHUSLAVICE
neděle 27. 11., 17 hod., u kulturního domu
Rozsvěcení vánočního stromečku, vystoupení dětí základní a mateřské školy, vylosování soutěže Poznej svůj kraj.

LIBINA
neděle 27. 11., 16 hod., před kulturním domem
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu, kulturní pásmo dětí z mateřské školy, vánoční koledy se skupinou Ermijani.'

MÍROV
neděle 27. 11., 17 hod., náves
Při slavnostním rozsvícení vánočního stromu vystoupí dětí z mateřské školy.

OSKAVA
neděle 27. 11., 16 hod, před nákupním střediskem
Vystoupí žáci základní školy a bude se konat vánoční jarmark.

ŽULOVÁ
neděle 27. 11, 17 hod.
Od městského úřadu vyjde zvonkový průvod ke stromku. U něj vystoupí děti z místní MŠ a ZŠ. Příchozí budou moci na strom zavěsit přání Ježíškovi.

JAVORNÍK
neděle 27. 11., 16 hod., náměstí Svobody
Rozsvícení vánočního stromu doprovodí žesťové nástroje. Vystoupí děti z mateřských škol a divadélko Malé Bo s vánočním programem. V 17.15 hod. přijde Mikuláš se svou družinou a rozdá dětem dárky.

JESENÍK
neděle 27. 11., 18 hod, Masarykovo náměstí
Rozsvícení stromu doprovodí drobný vánoční program. Od 18.15 hodin se za příznivého počasí uskuteční zimní projekce filmu Pelíšky.

ZLATÉ HORY
neděle 27. 11., 18 hod., proluka na náměstí
Rozsvícení vánočního stromu doprovodí vystoupení žáků Základní umělecké školy F. Schuberta.

STARÉ MĚSTO
pátek 2. 12., 14 až 17.30 hod., náměstí
Rozsvícení vánočního stromu doprovodí adventní trhy, soutěže pro děti a ve zpěvu koled, klání o nejlepší vánoční punč, vystoupení dětí z mateřské školy, pěveckého kroužku Staráček a dětské skupiny Chio Chips a také premiéra dokumentu z Mezinárodního výstupu na Králický Sněžník.

ŠUMPERK
Pátek 2. 12., 17 hod., náměstí Míru.
Vystoupí smíšený pěvecký sbor Oculos meos. Od 9 hodin začínají Vánoce na Točáku.

HANUŠOVICE
pátek 2. 12., 15.30 hod, před městským úřadem
Vystoupí děti ze základní školy, která zároveň pokřtí svůj kalendář na příští rok. Po rozsvícení vánočního stromu a zapálení první adventní svíce bude následovat vypouštění balonků s vánočními přáníčky.

MALÁ MORAVA
Pátek 2. 12., od 15 hod., u obecního úřadu
Vystoupí dětí z mateřské školy, následovat bude zábavný program s čertem a Mikulášem. V 17 hodin se rozzáří strom a lidé si společně zazpívají s dětským pěveckým sborem z Bohdíkova.

LOŠTICE
sobota 3. 12., 15 hod., náměstí Míru
Na Mikulášském podvečeru spojeném s rozsvěcením vánočního stromu nebudou chybět dětské atrakce a vítání Mikuláše s čertovskou družinou. Vystoupí Pohodáři, Písklata a Sedmikrásky.

JAKUBOVICE
sobota 3. 12., 16.30 hod., u kulturního domu
rozsvěcení vánočního stromu, pro hodné děti mikulášská nadílka, pro zlobivé má čert nachystané uhlí.

MOHELNICE
pondělí 5. 12, od 16.45 hod., náměstí Svobody
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu zahájí zvonkový průvod, který vyjde od Domu kultury. Program doplní soutěž o nejhezčí masky Mikuláše a čerta a koncert kapely Hergott.