Park na náměstí Svobody se během letoška stal místem, kterému je lépe se vyhnout. Problém vygradoval v létě, kdy se zde scházely party opíjejících se lidí či bezdomovci. Na denním pořádku byly hlasité hádky či rvačky.

Kolemjdoucím se naskytoval pohled na jedince spící na trávníku nebo vykonávající potřebu do některého z keřů.

„Je téměř zázrak vidět v parku odpočívat seniory, maminky s kočárky, turisty nebo někoho jen tak. Nemluvě o tom, že se nachází v bezprostřední blízkosti základní umělecké školy, projdou jím tedy desítky dětí denně," uvedla Eleni Akritidu, která na náměstí Svobody provozuje kavárnu.

Podle vedoucího městské policie v Jeseníku Miroslava Táborského se situace v druhé polovině léta zlepšila. „Ve spolupráci se správním odborem radnice se podařilo největší přestupce vytěsnit tím, že byli vykázání z města. Je to sice jen na dobu tří měsíců, ale i to pomohlo," řekl.

Náměstí Svobody získalo současnou tvář po výrazné přestavbě centra Jeseníku v 70. letech 20. století. Prostor by si po desítkách let zasloužit větší revitalizaci, samospráva ji nicméně v nejbližší době nechystá.

„Změnu by to chtělo určitě. Dohodli jsme se ale, že ji nebudeme dělat podle toho, co si kdo zrovna myslí, ale koncepčně a z dlouhodobého pohledu," řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Připomenul, že obdobný problém jako na náměstí Svobody řešila samospráva před lety v parčíku u kina. Nakonec se zde rozhodla k radikálnímu zásahu.

Původní stromy a keře nechala vymýtit a prostranství při revitalizaci změnila v otevřený prostor, aby problémové lidi nelákalo. Na přehlednou lokalitu také lépe dohlédnou kamery městského bezpečnostního systému.