Dělníci náměstí obsadí tento týden, rekonstrukce, která přijde na šestačtyřicet milionů korun, by měla být dokončena v červnu příštího roku.

Projekt počítá s novým osvětlením, opravou kanalizace a výměnou vodovodního potrubí, náměstí budou lemovat nové chodníky, oživí jej zeleň a odpočinková zóna s lavičkami. Akce mohlo město rozjet také díky dotaci z Evropské.

Vedení radnice od počátku upozorňovalo místní obyvatele, že kvůli rekonstrukci se musí připravit na prach, hluk a špatnou dostupnost do centra. Řidiči však nemusejí mít obavy, že je čekají objížďky. Město bude vždy průjezdné alespoň jedním silničním pruhem. Zlatými Horami totiž prochází důležitá komunikace do Polska.

„Pokusíme se také zajistit přístup do obchodů a restaurací na náměstí,“ snažil se rozptýlit obavy podnikatelů starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

Jeho slib však živnostníky neuklidnil. „Mám obchod na kraji náměstí. Mě by se oprava dotknout neměla, ale je jasné, že lidí na náměstí bude chodit méně. Hlavně ti starší, kteří mají problémy s pohybem. Nebudou se plahočit po stavbě. Najdou si obchody v jiných částech města,“ tvrdí Iva Malčicová.

„Jsem ráda, že se město opraví, ale zároveň mám strach. Když mi to tady rozkopou, nebude kšeft. Prodejen s potravinami je ve městě dost, lidé budou nakupovat jinde, kde se nebude prášit,“ řekla Božena Kvapilová.

Stejný názor má i majitelka trafiky Julie Dospíšilová. „Nikdo sem nebude chodit a kdo mi co dá? Měsíc by se to dalo vydržet ale rok? Mám obavy, že nám rekonstrukce zlomí vaz,“ posteskla si Dospíšilová.

„Myslím, že lidé si najdou cestu do svých oblíbených obchodů, i když budou na staveništi. A co se týká restaurací, jiné než na náměstí ve městě nejsou,“ reagoval na nářky obchodníků starosta Rác.