Jesenickou náplavku tvoří zhruba padesát metrů dlouhé nábřeží pod Tindalovým pramenem nedaleko Smetanových sadů.

„Ani jsem nevěděla, že tu nějaká náplavka je. Bylo by to hezké místo pro posezení u řeky,“ uvažuje Aneta Pokorná, která kolem občas chodí.
Donedávna bylo místo zanesené hlínou a zarostlé keříky a trávou. Na jaře jej zčásti vyčistila skupina dobrovolníků původem většinou z východních Čech. Poté začali brigády organizovat místní.

„Když nám kus vyčistili cizí lidé, řekli jsme si, že by bylo vhodné, abychom to jako Jeseničáci dodělali,“ objasnila místostarostka města Zdeňka Blišťanová.

Náplavky se nachází v centrech řady velkých měst. Známé jsou ty v Praze. Pětice vltavských nábřeží byla ještě nedávno nevyužívaným a poněkud zanedbaným místem. Dnes se zde koná množství společenských a kulturních akcí.

Po revitalizaci Moravy by měla náplavka vzniknout rovněž v Olomouci. Život své náplavce chtějí vdechnout i v Jeseníku.

„Se zástupci Povodí Odry budeme jednat, jaký mobiliář by nám tam dovolili dát. Z jiných měst víme, že jej na náplavkách mívají. Pokud by se zvedala voda, musí být možné jej v krátké době odstranit,“ řekla Zdeňka Blišťanová.

Promenáda i koupání?

V současnosti samospráva řeší, jak nábřeží zpřístupnit z pěšiny u Tindalova pramene.

Povodí Odry s oživením náplavky souhlasí.

„Může být obnovena a zpřístupněna pro promenádu a krátkodobý odpočinek. S ohledem na skutečnost, že je součástí aktivní zóny v záplavovém území, nesmí na ní být umísťovány žádné objekty,“ tlumočila stanovisko státního podniku jeho mluvčí Šárka Vlčková.

V budoucnu by lidé mohli mít možnost se u řeky Bělé nejen procházet, ale také se v ní osvěžit.

„Hovořili jsme s novým majitelem vodní elektrárny, který plánuje její opravu s tím, že by se zvedla hladina řeky. Někteří lidé uvažují, že by se v ní dalo koupat,“ uzavřela místostarostka Blišťanová.