Zdejší radnice je po Jeseníku druhou ze čtyřiadvaceti obcí celého regionu, která zhodnotila situaci na drogové scéně za vážnou a přispěla na terénní práci. Zlaté Hory uvolnily ze svého rozpočtu sedmdesát tisíc korun. „Cítíme, že problém existuje a chtěli jsme se k němu postavit čelem a problematiku řešit,“ prohlásil starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).Tento přístup pracovníci z K-centra Darmoděj oceňují. Drogově závislých totiž na Jesenicku neustále přibývá. Ostatní radnice se ale k problému stavějí zády. Požadavky K – centra ve výši sedmi až patnácti tisíc na terénní práci na jejich území odmítly.

„Pokud nevidí vedení obcí narkomany válet se po parcích, tak nevěří. Přitom většina závislých je dnes v bytech. Drogová scéna je veřejnosti skrytá,“ posteskl si předseda sdružení Josef Vondrka. Pracovníky občanského sdružení čeká ve Zlatých Horách spousta práce. Do centra v Jeseníku zatím přijíždělo třicet klientů na výměnu stříkaček a konzultace. Ve městě jich je však mnohem víc.

„Víme, že je tam spousta mladistvých, kteří k nám nechodí. Zaplatit sto korun za cestu je pro mnohé narkomany spousta peněz, které raději dají do drogy. Naše práce ale nespočívá jen ve výměně stříkaček, vyhledáváme také nové klienty a motivujeme je k abstinenci. Tím se daří předcházet sociálně patologickým jevům, jako je například kriminalita,“ řekl Vondrka.

Po první návštěvě Zlatých Hor přitom přijel se šokující informací. Ve městě jsou čtyři noví klienti závislí na heroinu. „To je zarážející a děsivé. Víme, že se tady silně užívá pervitin a toluen, ale heroin odtud nedávno zmizel. Ale teď je zpět,“ připomněl Vondrka. Počty drogově závislých na Jesenicku stoupají. Zahájením terénní práce na Zlatohorsku se číslo podle odborníků ještě zvýší. „V Darmoději jsme do konce května vyměnili přes osm tisíc stříkaček. Do konce roku předpokládáme dvacet tisíc výměn jehel. To je skoro polovina toho, co vymění olomoucké K-centrum. Pro srovnání, okres Olomouc má 228 tisíc obyvatel a okres Jeseník jen dvaačtyřicet tisíc obyvatel. Tuto situaci hodnotíme jako vážnou a alarmující,“ sdělil Vondrka.