Na červencovou dražbu přišli jen diváci včetně jednoho ze spolumajitelů Wisenbergu barona Franze Kleina, potomka rodiny, jíž zámek patřil do roku 1945.
„Naší prvořadou snahou je památku prodat, aby dál nechátrala a abychom uhradili alespoň část dluhů,“ uvedl správce konkurzní podstaty Wisenbergu Jiří Klíma.
Všeobecně se předpokládá, že případní zájemci čekají na radikální snížení ceny, protože do rekonstrukce památky bude nutné investovat stamiliony.
O prohlídku zámku se od červencové dražby zajímalo asi pět firem, vesměs šlo o realitní kanceláře nebo developery. Byla mezi nimi i firma, která za 150 milionů opravila Kleinův palác v Brně. Klíče od zámku jsou na místní radnici, takže v průvodce se pokaždé mění starosta nebo místostarosta.
„Každý, koho provádíme, je ohromen rozlehlostí vnitřního prostoru a začne pochybovat o možnosti, jak stavbu využít. Zvenku se totiž zámek tak obrovský nezdá. A všichni jsou také zděšeni stavem interiérů, zvlášť když jim předvedeme staré fotografie, aby viděli, jak to tu původně vypadalo,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek.
Připomněl, že budoucí majitel by mohl využít i vrtu v blízkosti zámku, který nechala asi před osmi lety udělat obec ve snaze najít termální pramen.
„Ukázalo se, že voda má podobné parametry jako pramen v Karlově Studánce. Asi by bylo možné využít ji k lázeňským účelům,“ řekl Martínek.
Zámek patří od začátku 90. let společnosti Wisenberg, kde má většinu akcií rodina Kleinů. Proměnu v hotel, školu a kanceláře nejdřív brzdila marná snaha získat úvěr, nakonec, když už byl úvěr dohodnutý, záměr zcela zmařily spory uvnitř rodiny. Společnost nebyla schopna zaplatit projektantům a na jejich návrh se ocitla loni v listopadu v úpadku. Dluží přes deset milionů korun.