Co se týká aktuálních opatření, jsou organizačně zvladatelnější než ty, které ministerstvo školství nařídilo před začátkem letních prázdnin těm, kteří se do škol ještě vrátili.

„Co se týká zvýšených hygienických opatření, je možné je v celku dodržet. Znamená to ale, že se změnila pracovní doba uklízeček, ve školní jídelně došlo k úpravě organizace při vydávání stravy a také vyučující musí během dne vypomoci s desinfekcí učeben,“ popsala změny ředitelka Základní školy v Bludově Ilona Křivohlávková.

Z hlediska výuky je vše velmi individuální.

„Celé září budeme opakovat a nebude se známkovat. To je tak po prázdninách vždycky. Od října se vše rozjede naplno. Konkrétně s mojí třídou jsme veškeré učivo stihli probrat. Samozřejmě i díky tomu, že mladší děti chodili do školy ještě i měsíc před prázdninami,“ popsala situaci Soňa Vicencová, učitelka na jedné ze šumperských základních škol.

Ne všichni žáci jsou na tom však takhle dobře. Především jde o ty, kteří se do lavic v minulém školním roce už vrátit nemohli. Učivo probrat nestihli a nyní ho musí dohánět.

Většina dětí se školy po dlouhé pauze už nemohla dočkat.

„Malá se do školy po takové době hrozně těšila. Chyběli jí kamarádi, a navíc už se doma nudila. I já jsem samozřejmě ráda, že už nejsou dcery celý den doma. Už to s nimi bylo k nevydržení,“ osvětlila matka žákyně třetí třídy Elen Rosáková.

Děti z různých tříd by spolu neměly přijít do kontaktu. Školy tak omezují aktivity, které nejdou uskutečnit jinak než mimo třídu.

„Pokud je chceme zachovat aspoň v omezené míře, nelze se mezitřídnímu kontaktu vyhnout, nebo by děti musely mít roušky. Do budoucna bude třeba postavit proti sobě míru rizika eventuálního nakažení a možnosti účasti na aktivitách školy,“ uzavřela Křivohlávková.