Ve čtvrtekprezident Václav Klaus navštívil Velké Losiny, Jeseník a Mohelnici. Pokračoval tak program jeho třídenní návštěvy Olomouckého kraje, kterou zahájil ve středu. Na nádvoří losinské papírny, kde již netrpělivě čekaly desítky lidí, dorazila hlava státu s mírným zpožděním. Předtím poobědval v losinském hotelu Diana, kam byli pozváni také starostové Šumperka, Zábřehu, Mohelnice a Velkých Losin.

„Oběd se konal ve velmi neformální atmosféře, kdy jsme se nejdříve všichni představili a pak hovořili o všem možném. Bylo to velmi příjemné setkání,“ řekl starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva (ČSSD). Prezident Klaus i jeho choť Livia pak u losinské papírny pozdravili místní občany a prostor se našel také na otázky z publika. „Stále slyším dvě stejné otázky: na radar a smlouvu s Vatikánem,“ řekl Václav Klaus.

Zatímco otázku umístění radaru by podle prezidenta měla být záležitostí politiků, kteří respektují vůli občanů, v otázce smlouvy s Vatikánem, která se týká vypořádání církevního majetku, byl Klaus kritičtější. „Zápas se také přece nevyhrává deset nula, ale třeba sedm čtyři. Je to vše o nalezení kompromisu, o který dosud nikdo nestál,“ odpověděl na otázku prezident.

Ve Velkých Losinách přivítali prezidenta oficiálně poprvé. „Václav Klaus byl několikrát ubytován v hotelu Diana, v lázních pobýval také Václav Havel. Vždy se ale jednalo o soukromé cesty,“ dodal starosta Kopřiva.Prezident s doprovodem pak zamířil do Jeseníku. Ještě předtím se rozloučil se svou manželkou, které návštěvou Velkých Losin program skončil. Vzhledem k uzavírce Červenohorského sedla cesta vedla cesta prezidentské kolony přes Nové Losiny.

V Jeseníku přivítali prezidenta Václava Klause stovky lidí a nahraný hlasitý potlesk z amplionu. „Kvůli vaší nešťastné silnici jsme jeli okrajovými silnicemi a uvědomili jsme si, jak je kraj krásný,“ rozplýval se Klaus nad jesenickou přírodou. Vedení města pak pochválil za péči, kterou věnuje jeho obnově. Ocenil nově opravený hotel Slovan, který si spolu s obchodním centrem vyžádal investici za více jak dvě stě milionů korun. „Je to naše pýcha. Až přijedete příště, uvidíte i spravené náměstí,“ slíbil Klausovi starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Při dotazech občanů dal Klaus jasně najevo svůj postoj k Evropské unii. Když se jej bývalý starosta Vidnavy Miloslav Haderka zeptal, kdy vstoupíme do Schengenského prostoru, Klaus prokázal, proč je označován za euroskeptika. „Jestli si někdo myslí, že vymazání hranic je jen plusová věc a nepřináší obrovský nárůst lidí, které si tady nepřejeme, tak jsme poloslepí. Nadšení z vymazání hranic se divím,“ řekl Klaus.

Stejně tak reagoval i na dotaz Adama Kalouse, který chtěl znát, co mu přinese přijetí evropské smlouvy. „Bezprostřední přínos není. Je to pokus Evropské unie o vymazání států z mapy a posunu rozhodování do Bruselu,“ uvedl Klaus. Před odjezdem uspořádal prezident autogramiádu. Na jeho podpis stála obrovská fronta. „Já potřebuji tři fotky. Jednu budu posílat do Anglie, druhou do Irska a třetí si nechám pro sebe,“ žádala jedna z žen. Jeden z občanů si s sebou přinesl dokonce fotografie z dob, kdy Klaus působil v Občanském fóru.

Prezident si z Jeseníku odvezl i dárky. Kniha Jesenické prameny pro něj velkým překvapením nebyla, když mu ale jeseničtí předali luk, šípy, toulec a lukostřelecké rukavice, byl v šoku. „Tohle jsem ještě nikdy nedostal,“ prohlásil užasle prezident. Výbavu má na svědomí pracovník města Jaroslav Kejval. „Dřívější panovníci českých zemí byli bojovníci a museli umět střílet. Proto jsme si mysleli, že je to vhodný dárek,“ dodal mluvčí radnice Kamil Hégr. Vpodvečer pak prezident zavítal do Mohelnice. Na náměstí se setkal s občany a ochotně se jim také podepisoval. V obřadní síni měli příležitost podebatovat s hlavou státu zastupitelé města.