Jeseníky se ocitly ve společnosti takových destinací, jako je Bangkok, Singapur, Filipíny, Havaj či mexický Yucatán. V elitním seznamu se nachází i světové metropole, namátkou Istanbul, Amsterodam, Washington, Oslo nebo Paříž.

„Toto pohoří podél hranice s Polskem je již dlouho proslulé svým svěžím a čistým vzduchem," uvádí v úvodu krátkého příspěvku k Jeseníkům novinářka Sarah Wildmanová. Připomíná unikátní architekturu lázní Karlova studánka, účinky zdejší minerální vody a fakt, že se zde léčil bývalý prezident Václav Havel.

„Tato oblast ale není určena jen pro nemocné. Nové bazény a sauny, léčebny a moderní zařízení sem táhnou Čechy z celé země. Přidejte k tomu jen letmou znalost nově populárních hor jako stvořených pro lyžaře a náhle Jeseníky lákají Evropany, kteří si tohoto východního cípu České republiky nikdy nevšimli," píše The New York Times.

Zpráva o zařazení Jeseníků na prestižní seznam vzbudil ohlas i na sociálních sítích. „To je velký úspěch! Dokonce i v New York Times, wow. Určitě to nebude znamenat dramatický nárůst turistů, spíše jde o prestiž a reklamu mimo Moravu a Českou republiku. Super by bylo, kdyby se více investovalo do obnovy lázní, nových možností vyžití a rozvoje turismu celkově," míní například uživatel Facebooku Jan Procházka.

„Myslím si, že v oblasti propagace a marketingu je New York Times meta, kterou už těžko lze překročit. Máme z toho opravdu radost. Je to velký úspěch, zvláště mezi takovou konkurencí," neskrýval radost ředitel sekretariátu Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický.

Proč si novináři amerického listu povšimli mezi tisíci atraktivních míst na celém světě právě Jeseníků, přesně vysvětlit nedokáže. Možností je hned několik.

Faktem je, že Sdružení dlouhodobě propaguje nejvyšší moravské hory na zahraničních trzích. Svou roli mohl hrát i úspěch snímku Alois Nebel, jehož děj se odehrává v Jeseníkách. V loňském roce tento film neúspěšně aspiroval na nominaci na Oscara, v prosinci však získal evropskou obdobu tohoto prestižního ocenění.

„Domnívám se, že mohlo dojít k souhře těchto faktorů a prostě se to povedlo. Může za tím být maličkost, třeba že někdo z redakce má kořeny v Jeseníkách. Tak či onak, bez dlouhodobého a propracovaného úsilí v oblasti marketingu a propagace by to nefungovalo," je přesvědčený Závěšický.

Že by na základě zmínky v The New York Times začaly do Jeseníků proudit davy návštěvníků ze Spojených států, Závěšický neočekává. Spíše je to pro turisty z tradičních trhů jako je Česká republika, Polsko či Německo známka toho, že Jeseníky pronikají mezi kvalitní evropské destinace.

Přinejmenším jednoho návštěvníka z USA však již článek nalákal. Na Facebooku jeden Čechoameričan avizoval, že by se rád podíval do Jeseníků. A potom na Filipíny.

Co je The New York Times

The New York Times je americký deník založený v New Yorku v roce 1851. Získal 108 Pulitzerových cen, více než jakékoli jiné médium. Tištěná verze deníku je nejrozsáhlejším metropolitním periodikem v USA. Web The New York Times je nejpopulárnější americkou webovou stránkou. Měsíčně má více než třicet milionů unikátních návštěvníků.