Gymnázium každoročně otevírá pět tříd. Tři obsadí absolventi deváté třídy, do osmiletky přicházejí žáci po pátém ročníku.

„Těch však ubývá kvůli komplikované dopravě. Rodiče se bojí posílat jedenáctileté děti samotné do města. Na osmileté studium se hlásí děti z Jeseníku a nejbližšího okolí. Ti však všechna místa ve třídách nenaplní. Pokud budeme přijímat o dva roky starší žáky, už je to trochu jiné a věřím, že bude o šestileté gymnázium větší zájem,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Jeseník Michal Žitňanský.

Uvedl, že pokud dostane souhlas od Olomouckého kraje, v Jeseníku by dál zůstaly tři třídy čtyřletého a jedna osmiletého studia, nově by k nim přibyla šestiletka. O tom, kdy by se třída otevřela, dosud Žitňanský odmítá spekulovat. V současné době zatím žádá podporu pro tento projekt u starostů.

Pokud dítě dojíždí do Jeseníku z více než dvacetikilometrové vzdálenosti, musí vstávat před šestou hodinou ranní, kolem půl sedmé mu jede autobus a do Jeseníku dorazí za necelou hodinu. Spoje navíc nenavazují na konec vyučování. Není výjimkou, že malý student čeká na autobus domů i déle než hodinu.

Záměr gymnázia proto vyvolává protichůdné názory jak u starostů, tak i ředitelů škol.

„Přece po mně nikdo nemůže chtít, abych přesvědčoval děti, že v Jeseníku budou mít lepší studijní podmínky než ve Vidnavě. Máme stejně kvalitní vzdělávací program, je zde kulturní i sportovní vyžití. Proč by děti měly cestovat do Jeseníku a přijíždět domů až večer? Když žák chce studovat střední školu, měl by jít až po deváté třídě,“ tvrdí ředitel Základní školy ve Vidnavě Adolf Čvanda.

„Když krajský úřad rozhodne, nic proti tomu nezmůžeme. I v naší škole ubývají děti,“ krčí rameny ředitelka Základní školy ve Zlatých Horách Hana Pavlíková.

Ani jejímu kolegovi z Mikulovic se projekt šestiletého gymnázia nelíbí.

„Neměla by být selekce dětí. Už teď máme osmileté a čtyřleté gymnázium a teď chtějí ještě šestileté? To už je Kocourkov,“ prohlásil ředitel Roman Šťastný.