Nečasu, smrt si tě vezme zavčasu. Nejsem Nečasova ovce, snažím se, aby ovcemi nebyly ani moje děti. Ať žijí škrty naší zodpovědné vlády. Chápeme potřebu vytvořit rezervu pro budoucí prohrané arbitráže - takové texty se objevily na transparentech. Za mohutného hvízdání dávali stávkující jasně najevo, že nesouhlasí s rozhodnutím vlády snížit platy o deset procent.

Do stávky se na Jesenicku zapojilo devětadvacet školských zařízení.

„Nyní nebojujeme za platy učitelů. Nás se škrty netýkají, ale bojujeme za školníky, uklízečky, kuchařky. Někteří z nich už teď nemají ani minimální mzdu a ještě mají přijít o deset procent. Když se nebude topit, vařit, uklízet, nemůže škola fungovat, proto je podporujeme,“ prohlásila předsedkyně základní organizace odboru Českomoravského svazu pracovníků školství Alena Poskerová

Od rána měla zavřeno škola v Písečné. Ve středu nevařily ani kuchařky z Mateřské a Základní školy ve Vidnavě. Ty si s sebou přivezly do Jeseníku hrnce, do kterých bušily vařečkami a kvedlačkami, aby daly najevo svou nespokojenost.

„Neustále se nám snižují platy. V říjnu nám zkrátili úvazky. Přišla jsem o čtrnáct set a kuchařka o jedenáct set korun, přitom práci musíme odvádět stejnou. Za hodně práce máme málo muziky a teď se ještě projednává, že nám osobní ohodnocení bude vyplácet ředitel školy, který o této práci nic neví. Už nevíme, kam volat o pomoc,“ prohlásila vedoucí školní jídelny vidnavské školy Hana Pyszková.

„Měsíčně beru osm a půl tisíce korun a z toho mi chtějí sebrat deset procent? Když teď zaplatím nájem a inkaso, nezůstanou mi ani tři tisíce korun. Už takhle mám co dělat. Žiji od výplaty k výplatě,“ zdůvodnila svůj protest kuchařka Věra Blahoutová a pořádně foukla do píšťalky.

Ostře se do vlády obul i předseda odborové organizace zaměstnanců Městského úřadu Jeseník Jan Chytil.

„Pravicová vládní koalice má ve sněmovně většinu sto osmnácti hlasů, a tak válcuje opozici. Příslušné zákony projednala ve zkráceném řízení a senát se mimořádně sešel poslední den a vše odsouhlasil ještě dříve, než začal následující den fungovat nový senát, ve kterém již pravice většinu nemá. To je arogance moci nejvyššího zrna,“ prohlásil za bouřlivého aplausu Chytil.

Předseda odborářů nechápe, jak stát může vyžadovat splácení státního dluhu po obyčejných lidech a i těm nejchudším ukrajovat z jejich koláče.

„Máme splácet státní dluh, ale kdo stát zadlužil? My si své půjčky poctivě splácíme. Převážná část státního dluhu je výsledkem nezodpovědného hospodaření předchozích vlád, které bačovaly bez jakékoliv zodpovědnosti a hlavně možnosti postihu,“ dodal Chytil.

Jeseník je jedním z osmi bývalých okresních měst České republiky, které se připojily ke stávce. Přestože je zde vysoká nezaměstnanost a nikdo si není jistý svým místem, šli lidé do stávky. Obavy z vyhazovu jsou totiž menší než z toho, co je čeká v příštím roce. „Strach nemám, přišla nás podpořit i starostka,“ prohlásil Chytil.

Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD), která v minulosti vedla dvacet let finanční odbor, přišla na náměstí s nálepkou na klopě.

„Řečníci projevili větší makroekonomickou gramotnost, než ti, kteří si myslí, že škrty nastartují naši ekonomiku,“ prohlásila Fomiczewová.

Odboráři z Jeseníku posílají do Prahy protestní dopis. „Veřejně se ohrazujeme proti změnám. Odmítáme platit dluhy za vaše špatné vládnutí,“ stojí v dopise, který veřejně přečetl odborář Chytil a přítomní jej odsouhlasili hlasitým výkřikem : „Ano“.