„Od poloviny června jsme v Zábřehu umístili čtyři psy. Když zvíře odchytíme, vyfotíme ho, a pokud má čip, zjišťujeme majitele v naší databázi. Pokud se v ní nenachází, kontaktujeme i veterináře a okolní obce. Jeho fotografii s popisem navíc hned dáváme na městské stránky www.sumperk.cz. Lidé oznámení o nalezených psech najdou v sekcích Správa města a Úřední deska,“ přiblížil postup zástupce ředitele Městské policie Šumperk Martin Urbánek. 

Pokud se majitele nepodaří kontaktovat, stráví odchycený pes v kotci šumperské městské policie maximálně osmačtyřicet hodin. Poté ho strážníci odvezou do jednoho z útulků a ty zveřejňují „nabídku“ psů na svých webových stránkách.

Kromě Zábřehu má město uzavřeny smlouvy i na umístění psů v útulcích ve Slezských Pavlovicích a v Čechách pod Košířem. Ty využívá v případě, že jsou zábřežské kotce zaplněné.

V příštím roce by však převozů nalezenců mělo ubýt. Psy totiž od ledna čeká povinné čipování. „To nám výrazně pomůže k identifikaci majitelů psů, a odpadne tak převoz do útulků,“ informoval Martin Urbánek.