Zdá se vám to neuvěřitelné? Přesně taková pravidla platí v České Vsi na Jesenicku.

„Bydlíme v obecním bytě. Okna jsou ve špatném stavu a když je chci vyměnit, tak na vlastní náklady. Podobné je to například i s výměnou kuchyňské linky. Vše si musíme zaplatit sami,“ popsal praktiky českoveské radnice Martin Oškera. Co mu však zcela vyrazilo dech je to, že radnice mu navíc diktuje, kterou firmu si může na rekonstrukci bytu objednat.

Martin Oškera si chtěl nechat vyměnit okna u firmy Okno Styl Royal v Jeseníku, která má výrobní linku v Polsku. Podepsal objednávku, zaplatil i zálohu, ale radnice mu na rekonstrukci nedala svolení.

„Na obecním úřadu mi řekli, že chtějí prosazovat jen české firmy a to VPO plast z České Vsi a RI okna se sídlem v Jeseníku,“ řekl Oškera. Podotkl, že VPO plast vyhrává většinu zakázek v obci a šéfem ve společnosti RI okna je manžel místostarostky Vladislav Krčmář.

To, že radnice diktuje svým nájemníků firmy, které mohou rekonstruovat obecní bytový fond, potvrdila místostarostka Alena Krčmářová (ČSSD). „Ano, tyto podmínky jsme stanovili. Pokud si lidé chtějí zvelebit obecní byty, hradí si vše ze svého, ale musí mít svolení obce. Do plánu oprav každoročně zařazujeme rekonstrukci jednoho či dvou domů, a když nájemník chce opravovat objekt, který není v harmonogramu, musí platit opravy ze svého,“ vysvětlila místostarostka.

Podle René Bouchala, správce bytového fondu České Vsi, Martin Oškera už v počátku porušil pravidla. „Přišel s žádostí a už měl dohodnutou firmu. Nejdříve měl podat žádost na povolení oprav. Přinést nabídky od firem, ale o tom, kdo práce provede, rozhodneme my,“ uvedl Bouchal.

Zároveň tvrdí, že při výběru firmy pro byt Martina Oškery jej nájemník zřejmě správně nepochopil. Odmítá tvrzení, že obec odmítla společnost Okno Styl Royal jen proto, že má výrobní linku v Polsku. „Musíme se držet platných norem. Polská a slovenská okna naše normy nesplňují,“ tvrdí Bouchal.

Toto stanovisko rozlítilo majitele odmítnuté společnosti Okno Styl Royal Petra Schenka. „Jsme českou firmou, která na trhu působí pět let. Odvádím statisícové daně, mám české zaměstnance a nevím, proč bych měl být znevýhodňován a měl mít cejch proto, že se okna vyrábějí v Polsku. Pracuji s českými komponenty, nabízím desetiletou záruku a splňuji všechny normy – mám na to evropské certifikáty,“ netajil své rozhořčení Petr Schenk.

Zákazníkovi se rozhodl vrátit zálohu, přestože okna už objednal a odmítnutím jeho firmě vznikla několikatisícová ztráta.

A co na to firmy, které radnice doporučuje? „Konkrétně nevím, že naši společnost obec nabízí, ale předpokládám, že tak činí. Podporují tak zaměstnanost v obci,“ řekl jednatel VPO plastu Česká Ves Jiří Smrž.

„O doporučeních vůbec nic nevím. Je mi pouze známo, že naši firmu doporučují v Jeseníku,“ uvedl Vladimír Krčmář, šéf společnosti RI okna Jeseník.

Na dotaz, jak je to s doporučováním firem, se starosta České Vsi Jindřich Jermář (nez.) doslova rozlítil. „Obec jako majitel rozhoduje, jaká tam budou okna. V době krize podporujeme české firmy a ne polská okna. Lidi musí respektovat vlastníka a ne si do našich domů dávat okna, jaká chtějí,“ prohlásil kategoricky starosta Jermář.