„Zrušením těchto spojů ve stanici Zábřeh na Moravě dojde nejen k určitému omezení nabídky možností dojíždění za prací v rámci Olomouckého kraje, ale také k odstranění přímého spojení našeho regionu se Zlínským krajem, které ve velké míře využívají lidé jezdící na lázeňské pobyty do Luhačovic," upozorňují mimo jiné autoři internetové petice.

Svůj podpis po ni do včerejšího dne připojilo více než osmnáct set lidí.

„Velmi často jezdím z Náchoda přes Choceň a Zábřeh do Velkých Losin na termální koupaliště i do lázní. Tímto nezastavováním rychlíků v Zábřehu se mi zkomplikuje cestování vlakem," postěžoval si v komentáři pod peticí například Jiří Vondrouš z Náchoda.

„Dojíždím ze Zábřehu do Ústí nad Orlicí. To už nebude možné bez přestupu," doplnil další z petentů.

Do boje za rychlíky vstoupili i zástupci samospráv. Starosta Zábřehu František John kvůli tomu napsal dopis na ministerstvo dopravy. Varuje v něm, že zrušením zastavování těchto spojů dojde k omezení možností dojíždění za prací i zhoršení dostupnosti regionu s více než sto tisíci obyvateli.

Náměstek ministra uklidňuje

U ministerských úředníků ale neuspěl. Podle jejich názoru nezastavování rychlíků žádné zhoršení nabídky nepřinese.

„Relace Praha – Zábřeh nebude novým řešením takřka vůbec dotčena. Cestující budou mít nadále možnost využít vlaky expresní linky Praha – Olomouc – Vsetín. Nové řešení podstatným způsobem zkvalitňuje cestování z Prahy do měst a obcí v jižní části Zlínského kraje a zároveň jen velmi mírně snižuje počet zastavování vlaků dálkové dopravy v Zábřehu," odpověděl zábřežskému starostovi náměstek ministerstva dopravy Ladislav Němec.

V obsáhlém dopise, který má redakce k dispozici, obhajuje tento krok podstatným zrychlením rychlíkových spojů mezi Českou Třebovou, Olomoucí a Zlínským krajem a také zlepšením přípojových vazeb v Olomouci.

„Ukončení zastavování v Zábřehu je pro zavedení nového konceptu klíčové, bez něj nelze zajistit dosažení přípojů v Olomouci. Ministerstvo dopravy proto nepředpokládá v době platnosti jízdního řádu 2016/2017 zachování zastavování těchto spojů v Zábřehu," konstatoval náměstek ministra dopravy.

Starosta se s tím nesmíří

Starosta František John se ale s plánovaným plánovaným omezením spojů v Zábřehu nechce smířit. Stěžoval si poslancům i na hejtmanství.

„Trvalo roky, než se nám podařilo vybojovat zastávky tolika rychlíků, aby frekvence byla dostatečná. Odmítáme se smířit s tím, že by se měly dopravní služby zase zhoršit," zlobí se starosta Zábřehu.

Na ministerstvu dopravy proti záměru protestoval i senátor za náš region a starosta Šumperku Zdeněk Brož.

„Nikdo nemůže myslet vážně, že se zásadně zlepší napojení Luhačovic na Prahu, když vlak nezastaví v Zábřehu a získá tak tři minuty. Nikdo také nemůže myslet vážně, že se vynecháním zastavení v Zábřehu zlepší napojení na Olomouc, kam dojíždějí denně stovky lidí za prací," napsal senátor Brož ministru dopravy Danu Ťokovi.

Argumentuje tím, že dobré dopravní spojení je pro region klíčové.

„Velká část obyvatel je odkázána na dojíždění za prací směrem na Zábřeh a dál buď do Olomouce, nebo do Prahy," připomněl ministrovi senátor Brož.

Bude další petice

Starostové proto dostanou na stůl v nejbližších dnech další petici. Připravil ji mohelnický zastupitel Ondřej Dedík a schválilo tamní zastupitelstvo. Požaduje zastavování rychlíkových spojů v Zábřehu.

„Petice je určená starostům a zástupcům samospráv v regionu. Chceme zachovat rychlíkové spoje v Zábřehu," řekl Ondřej Dedík.

Díky nástupu konkurence na železnici je dnes ze Zábřehu výborné spojení do hlavního města. Cestující mají na výběr až ze čtyřiačtyřiceti spojů tří různých dopravců.

Nezastavování rychlíků se dotkne především lidí z dalších částí okresu. Například ze Šumperku je dnes přípoj na rychlík Českých drah v Zábřehu každou hodinu. Od prosince to bude jen jednou za dvě hodiny rychlíkem na Brno.

Ještě hůř na tom budou při cestách do hlavního města lidé například z údolí Desné. Vlaky Železnice Desná jsou v Šumperku vázané na osobní vlaky do Zábřehu. Od nich ale nebude v Zábřehu přípoj Českých drah do Prahy.

Cestujícím ze Šumperku a okolí se tak nabízí využít služeb soukromých dopravců. Od prosince budou mít ve směru do Prahy od osobních vlaků ze Šumperku nejlepší spojení RegioJetem, naopak s Leo Expressem.