Do sněmovny nepostoupil ani Ivo Vykydal z TOP 09. Čemu se věnují, v čem vidí neúspěch a chystají se kandidovat v podzimních komunálních volbách?

Petr Krill přemýšlí o návratu

Bývalý poslanec ODS, devětašedesátiletý Petr Krill, usedal v parlamentu od roku 2002. Letos kandidoval na čtvrté pozici a ODS získala v kraji jen dva mandáty, zatímco v minulých volbách o dva více.

„Protože jsem realista, nedělal jsem si velké šance na postup ze čtvrtého místa kandidátky,“ uvedl Krill.

„Aritmeticky horší výsledek v kraji je především důsledkem odkladu předčasných voleb, kdy vznikl dostatečný časový prostor pro vznik a propagaci nových stran. Je za ním také intenzivní mediální kampaň volající po změnách. Určitý vliv na odchod někdejších našich voličů k nově vzniklým stranám měla jistě i kampaň proti Ivanu Langerovi,“ řekl Petr Krill.

Vzhledem k situaci v zemi nehodnotí výsledek voleb jako špatný, důležité je podle něj to, že strany s pravicovým zaměřením i v Olomouckém kraji získaly většinu.

Odpočinku si Petr Krill zatím příliš neužívá, oceňuje, že má víc času na vnoučata a na své zájmy, dál působí také v regionální politice - je předsedou šumperské oblasti ODS.

„V současné době probíhají místní sněmy ODS, připravujeme oblastní a regionální sněm a o víkendu jedu na Kongres ODS do Prahy. Zatím patřím do kategorie aktivních seniorů a starobní důchod dosud nepobírám,“ uvedl Krill.

Nevylučuje, že se na podzim vrátí do komunální politiky, v níž působil od roku 1990 do roku 2002. Osm let byl také starostou Šumperka.

„Bylo by škoda zkušenosti z celostátní i komunální politiky nevyužít, ale případný návrat bude záležet nejen na mně. V současné době ještě jednoznačně rozhodnut nejsem, ale budu o tom přemýšlet,“ řekl bývalý starosta Šumperka.

Ivo Vykydal chystá kandidátku

Šumperský zastupitel, náměstek ministra dopravy a spoluzakladatel TOP 09 Ivo Vykydal se o poslaneckou lavici ucházel už podruhé. Poslancem byl totiž už v letech 2002 až 2006, tehdy v barvách KDU-ČSL. Za TOP 09 kandidoval letos jako dvojka, a přestože jeho strana získala v Olomouckém kraji dva mandáty, do sněmovny se nedostal. Kvůli preferenčním hlasům Vykydala přeskočil vysokoškolský pedagog Bořivoj Šarapatka z Olomouce. Za neúspěch to Vykydal nepovažuje.

„V době sestavování kandidátky jsem se zvolením vůbec nepočítal. Bral jsem to jako podporu naší jedničky Jitky Chalánkové, šli jsme do voleb jako tým. V době, kdy TOP 09 vznikala, jsme totiž považovali za fantastický úspěch, kdybychom v kraji získali jeden mandát. Výsledek pak byl pro nás příjemným překvapením,“ sdělil Vykydal.

V tomto týdnu pobývá v Berlíně na světovém kongresu asociace Inclusion International, kde byl potvrzen v neplacené funkci prezidenta její evropské sekce pro období 2010 až 2014. Tato nezisková organizace hájí práva a zájmy lidí s mentálním postižením a jejich rodin. Vykydal pro ni pracuje již sedm let, je také poradcem Světové zdravotnické organizace.

Zda i po sestavení vlády zůstane náměstkem ministra, o tom odmítá spekulovat.

„Nejsem na tom závislý. Se svou kvalifikací zeměměřičského inženýra a se zkušenostmi s veřejnou správou, řízením evropských projektů a neziskovými organizacemi se nebojím, že bych uplatnění nenašel,“ řekl Ivo Vykydal.

V letech 1998 až 2002 působil ve funkci místostarosty Šumperka, v době poslancování ze zastupitelstva odešel, v roce 2006 se do něj zase vrátil. V letošních komunálních volbách hodlá opět kandidovat.

„Kandidátku TOP 09 začneme velmi brzy připravovat. K Šumperku mám osobní vztah, proto se budu rád podílet na jeho rozvoji,“ sdělil Vykydal.

V parlamentních volbách byla TOP09 v Šumperku třetí nejsilnější stranou po ČSSD a ODS. Získala přes šestnáct procent hlasů.

Pavel Němec se zaměří na místní politiku

Mohelnický místostarosta Pavel Němec (ČSSD) o návratu do komunální politiky uvažovat nemusí, protože v ní působil souběžně se svým poslaneckým mandátem.

Letos byl na krajské kandidátce čtvrtý. Sociální demokracie sice získala v kraji čtyři mandáty, ale Němce přeskočil z pátého místa ředitel záchranky z Prostějova Pavel Holík. Němec je tak první náhradník.

Z pozice náhradníka se také minule dostal do sněmovny, když po krajských volbách 2008 složil mandát nově zvolený hejtman Martin Tesařík. Výsledek letošních voleb v kraji označil Pavel Němec za neúspěch pro ČSSD.

„Podle předvolebních preferencí jsem čekal pět až šest mandátů, místo toho jsme naopak proti minulým volbám jeden mandát ztratili,“ uvedl třiatřicetiletý bývalý poslanec. Příčiny spatřuje v odlivu voličů k menším stranám a novým politickým uskupením, zejména k Věcem veřejným nebo k Zemanovcům.

„Pro mne osobně to byl neúspěch, byť do hranice pro přesun na kandidátce a získání mandátu mi chybělo jen 119 hlasů. Na druhé straně počet preferencí, které jsem získal, představuje více než dvojnásobnou podporu oproti minulým volbám,“ řekl Němec.

Plně se teď bude věnovat své advokátní praxi a komunální politice v Mohelnici, v níž působí od roku 2002. V letošních komunálních volbách chce určitě znovu kandidovat. ČSSD má v Mohelnici velkou šanci. V parlamentních volbách tady drtivě vyhrála, získala přes pětadvacet procent hlasů.

„Podoba kandidátky se teprve utváří, některá jména se už rýsují. ČSSD chce v Mohelnici více zapojit i nezávislé kandidáty a dát dohromady kandidátku zajímavou pro více skupin obyvatel,“ uvedl Němec.

Dodal, že díky opuštění poslanecké lavice bude mít také víc času na své dvě děti, z nichž mladšímu jsou teprve čtyři měsíce. „Manželka sice už byla s mým častým pobytem v Praze smířená, ale teď je ráda, že budu víc doma,“ uzavřel Pavel Němec.