V obcích a městech zapojených do systému Vodohospodářských zařízení Šumperk naroste cena vodného o 25 procent na 59 korun za kubík, cena stočného pak o 36 procent na 68 korun za kubický metr. Vodné a stočné celkem tak naroste o 30,6 procenta na 127 korun na metr krychlový.

Podle Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ), které jsou vlastníkem vodovodů a kanalizací v 28 městech a obcích na Šumperku, je důvodem výrazného zdražování jednak potřeba navýšení zdrojů pro financování nejnutnější obnovy a rozvoj vodohospodářské infrastruktury, jednak navýšení nákladů na zajištění provozu celé soustavy.

Ilustrační foto
Firma shrábla 2 miliony za dům, postavila základy a pak se vypařila

„Mezi aktuálně probíhající a připravované významné investice patří postupná obnova vodovodního přivaděče z Koutů nad Desnou do Šumperka za zhruba padesát milionů korun ročně, dále velká rekonstrukce úpravny vody v Moravičanech včetně jejího rozšíření o novou akumulační nádrž za cirka čtyřicet milionů korun a nesčetné stavební projekty obnovy vodovodních a kanalizačních sítí v koordinaci s městy a obcemi našeho regionu,“ uvedla společnost VHZ.

Vybudují sušárnu kalů

Na čistírně odpadních vod v Šumperku se v souvislosti s novelou zákona musí vybudovat centrální sušárna čistírenských kalů za zhruba sto sedmdesát milionů korun.

Nárůst provozních nákladů je způsoben zejména globálním extrémním nárůstem cen energií. Ty jsou kalkulovány na úrovni jejich zastropování vládou. Jen u elektřiny je meziroční nárůst nákladů z 15 na 36 milionů korun, tedy zhruba dvaapůlnásobný. Vzrostly též náklady na likvidaci kalů z čistíren odpadních vod nebo náklady na mzdy.

Jan Kanyza se snaží brát situaci s nadhledem
Spaní v mikině, nižší teplota, otužování. I slavní řeší, jak ušetřit za energie

Zdražení vodného a stočného není ojedinělou záležitostí. V Česku podraží leckde o více než pětinu. Vodárenství patří mezi energeticky velmi náročné provozy. Dlouhodobě spotřebovává dvě procenta energií vyrobených v Evropské unii.

„Zatímco v období před začátkem válečného konfliktu na Ukrajině tvořily ceny energií deset až patnáct procent všech nákladů vodohospodářských společností, v současné době vzrostl tento podíl v některých společnostech až téměř na padesát procent,“ uvedl pro oborový portál Naše voda ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Vilém Žák.