U pošty v Dolní Lipové se stýká silnice první třídy z Javorníku do Jeseníku s “dvojkou” od Hanušovic. Velká část řidičů, kteří někam na Jesenicku míří, projíždí právě přes toto místo.

Na poštu v Dolní Lipové se s dítětem vydala Petra Šantrůčková.

„Je tu velký provoz, špatně se tu přechází. Hlavně okolo třetí, čtvrté hodiny odpoledne je to opravdu problém,” potvrdila.

Zmínila i další rizika komplikovaného místa, které vlastně tvoří tři křižovatky v jedné.

„Pokud někdo jede na odbočku, neví, kudy na ni má najet. Lidé, kteří nejsou místní, mají problém se v dopravní situaci na křižovatce vyznat. V prostoru zastávky také bývá večer úplná tma. Chybí tu lampa,” popsala místní obyvatelka.

Uzavírka klíčového místa

Problémům by ještě v letošním roce mohl být konec.

“V současnosti probíhá veřejná soutěž na rekonstrukci křižovatky. Od ní se bude odvíjet začátek stavby. O uvedení do provozu uvažujeme do osmi měsíců od zahájení. Pokud bychom začali v březnu, do konce listopadu by se měla rekonstrukce provádět,” řekl ředitel olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka s tím, že hlavním důvodem úprav je větší bezpečnost křižovatky.

Po rekonstrukci bude křižovatka mnohem přehlednější. Stane se z ní klasické “téčko”. Od pomníku směrem k poště přibude přechod, u restaurace U Rychty pak místo pro přecházení.

Standardní podobu dostanou i autobusové zastávky.

Práce se však neobejdou bez omezení provozu. Místo je přitom pro dopravu na celém Jesenicku klíčové a jen stěží jej lze objet jinudy.

„Práce se budou provádět postupně. Křižovatka nebude celou dobu mimo provoz. Budeme mít snahu uzavírku co nejvíce zkrátit a zorganizovat vše tak, aby práce v tom místě co nejméně omezily dopravu,” dodal Martin Smolka.