Masarykovo náměstí v Uničově měl během letošního adventu a vánočních svátků původně zdobit jiný jehličnan. Pak se ale na radnici obrátila paní Drvotová z Olomoucké ulice, které blízko domu rostl velký stříbrný smrk.

Nejdřív kritika, potom chvála

„Vzhledem k tomu, jak byl vysoký, už při silných poryvech větru ohrožoval okolí. Nabízelo se jej zároveň využít jako vánoční strom do centra města. Poté, co jsme jej umístili na Masarykově náměstí a nazdobili, se však zvedla velká nevole občanů. Nebyli s letošní výzdobou spokojeni,“ vzpomněl starosta Radek Vincour.

Naštěstí tehdy ještě nedošlo na slavnostní rozsvícení a tak bylo možné honem vše napravit.

„Bílé řetězy, které se občanům nelíbily, jsme odstranili. Chtěli jsme, aby letošní stříbrný smrk dělal lidem radost a doufali jsme, že pak už budou spokojeni. Při rozsvícení o první adventní neděli jsme naštěstí slyšeli už jen slova chvály, což nás velmi potěšilo,“ přiznal starosta.

Hlasovali i díky budíku

Do hlasování Olomouckého deníku o nejkrásnější vánoční strom v kraji se uničovští hlásí každým rokem a snaží se vždy o co nejhezčí fotografii. Letos si fotograf Josef Mikula pořádně přivstal.

„Už ve čtyři hodiny ráno fotografoval nazdobený stříbrný smrk na Masarykově náměstí, na které se právě snášely vločky prvního sněhu. Snímek se mu moc povedl. Obyvatelé Uničova do hlasování na webových stránkách Olomouckého deníku zapojili dokonce i široké příbuzenstvo, aby získal co nejvíce hlasů. Vše průběžně řešili přes facebook. Někteří si dokonce nastavili budík, aby včas stihli poslat hlas,“ popsal Radek Vincour.

Oslava vítězství

S blížícím se koncem hlasování bylo zřejmé, že uničovský vánoční strom má pořádný náskok před ostatními soutěžními jehličnany v Olomouckém kraji. Lidé mu nakonec poslali téměř 4 400 hlasů. Poslední dva až tři dny už bylo jasné, že Uničov letos vyhraje.

„Nejhezčí na tom je, že se místní dali dohromady a hlasovali za společnou věc. Ukázalo se, že mají dobré srdce a mají k sobě blízko. Chtěli jsme jim poděkovat a tak jsme na druhý svátek vánoční narychlo zorganizovali podvečerní setkání u našeho krásného vánočního stromu spojené s oslavou vítězství. Sešlo se tam na 150 lidí. Zazpívali jsme si, připili si šampaňským, zahřáli se voňavým punčem a užili si příjemný společný čas. Pro všechny to byl moc hezký zážitek,“ dodal starosta. (mak)

HLASOVALI JSTE U ČLÁNKU

Hlasování o nejkrásnější vánoční strom Olomouckého kraje 2019 (první pětka)

1. Uničov, 4395 hlasů

V Uničově oslavili vítězství v anketě Olomouckého deníku o nejkrásnější vánoční strom ve čtvrtek při podvečerním setkání na Masarykově náměstí. AUTOR: Josef MikulaZdroj: Josef Mikula

2. Mohelnice, 3578

MohelniceZdroj: Olga Špundová

3. Prostějov, 1963

ProstějovZdroj: Čtenář Deníku

4. Šternberk, 562

5. Lipová-lázně, 330