Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejodvolávanější tajemník v zemi byl opět odvolán

Zábřeh - V kauze sporu mezi starostou Zábřehu Zdeňkem Kolářem (ODS) a bývalým tajemníkem Antonínem Janhubou se schyluje k další žalobě. Janhuba ji podá pravděpodobně začátkem května.

15.4.2010 1
SDÍLEJ:

Antonín Janhuba na jednání zábřežského zastupitelstva 14. dubna 2010Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Starostovi se totiž na druhý pokus podařilo odvolat Janhubu z funkce, kterou ten ovšem už bezmála dva roky v reálu nevykonává. Teprve po opakované žádosti k tomu starosta získal souhlas ředitele krajského úřadu, bez nějž tajemníka odvolat nelze. S první žádostí podanou v polovině února Zdeněk Kolář neuspěl z formálních důvodů.

„Zákon o úřednících totiž nezná termín porušení pracovně právních předpisů zvlášť hrubým způsobem, i když podle mého názoru se o takové porušení v případě pana Janhuby jedná. Ve druhé žádosti, kterou jsem odeslal 1. dubna, už jsem změnil důvod na závažné porušení předpisů a o týden později jsem souhlas z kraje dostali,“ řekl starosta Kolář.

V čem podle něj Janhuba předpisy porušuje? Stručně řečeno: nechodí do práce. Odmítá nastoupit i přes několik starostových výzev a pracuje pro jinou organizaci - pro Magistrát města Olomouce, aniž k tomu má souhlas města Zábřeh. U úředníků je takový souhlas nutný.

Janhuba musel zábřežskou radnici nedobrovolně opustit už v září 2008. Proti odvolání z funkce a výpovědi kvůli třem dnům absence ale podal žalobu a soud v prosinci 2009 vyhrál. Od té doby se dohaduje se starostou, za jakých podmínek by se na radnici vrátil. Odmítá být jakýmsi druhým tajemníkem „bez portfeje“, čili bez kompetencí, podpisových práv a možnosti skutečně úřad řídit.

„Zároveň s odvoláním z funkce jsme panu Janhubovi 12. dubna písemně nabídli jiné místo referenta spisové a skartační služby. Čekáme na jeho vyjádření, dali jsme mu lhůtu čtrnácti dnů. Pokud odmítne, okamžitě dostane výpověď,“ řekl Kolář.

Antonín Janhuba ani žádnou lhůtu nepotřebuje, jiné místo ihned odmítl a veřejně o tom také informoval na středečním jednání zastupitele.

„Jsem zřejmě nejčastěji odvolávaný tajemník,“ konstatoval se sarkasmem Janhuba.

Upozornil zastupitele, že spor už radnici přišel na 48 tisíc korun, které mu musela zaplatit za soudní výlohy. Soudit se bude také o 650 tisíc korun ušlé mzdy, což se sociálním a zdravotním pojištěním přijde radnici skoro na milion korun.

Žalobu proti nejnovějšímu odvolání a proti výpovědi, pokud ji dostane, podá po poradě se svým právníkem, na kterou se chystá koncem dubna.

„Jediným výsledkem kroků starosty Koláře je to, že spor znovu skončí před soudem. Dnes už je také jisté, že do konce volebního období se spor nevyřeší a že ho bude bohužel muset řešit ne ten, kdo celou záležitost způsobil, ale jeho nástupce,“ řekl Janhuba.

Kompletní přehled kauzy Janhuba versus Kolář ZDE

Autor: Stanislava Rybičková

15.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Letiště v Šumperku. Ilustrační foto

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení