V okrese Jeseník dnes hledají práci téměř tři tisíce lidí, to představuje míru nezaměstnanosti 13,9 procenta. Jeseník se dnes v rámci republiky dělí s Teplickem o sedmé a osmé místo, zatímco ještě nedávno byl třetí. V nepříjemné statistice ho předběhl Most, Děčín, Bruntál, Hodonín, Karviná a Ústí nad Labem.

„Z mikroregionů je na tom nejhůře Vidnavsko s 16 procenty lidí bez práce, dlouhodobě nejhorší situace je ve Velké Kraši a Kobylé,“ uvedl Zdeněk Vrtný z Úřadu práce Jeseník.

„Na druhé straně jsme zaznamenali drobné oživení na příklad v Českoslezské výrobní společnosti ve Zlatých Horách, která vyrábí obytné kontejnery. Zřejmě získali nové zakázky, protože nabízejí kolem dvaceti volných míst v dělnických profesích.“

Práci by na Jesenicku nejrychleji našli kuchaři a lékaři – po těch je na místním trhu práce největší poptávka. Naopak z propuštěných pracovníků jesenického závodu OP Prostějov našlo práci jen pár jednotlivců. Úřad práce pro ně na srpen připravuje poradenství a rekvalifikace.

Situace na Šumpersku

V okrese Šumperk sahala na konci června míra nezaměstnanosti k 11,8 procenta, což představuje více než 7600 lidí bez práce. Na první pohled ohromující číslo nevypadá tak zle ve srovnání s červnem 2009, kdy hledalo práci o pět set lidí víc. Ještě letos v únoru jich bylo 9770 a míra nezaměstnanosti v okrese přesahovala 15 procent.

„Vypadá to, že na dně jsme už byli, od března nezaměstnanost pomalu klesá a žádné větší propouštění už neočekáváme. O tom, že se situace mírně zlepšuje, svědčí i stav na Hanušovicku, kde míra nezaměstnanosti poprvé po velmi dlouhé době klesla pod dvacet procent,“ uvedl Petr Habich z Úřadu práce Šumperk.

Celý Olomoucký kraj má v průměru 10,5 procenta lidí bez práce, ze všech pěti okresů kraje je na tom nejlépe Olomouc a Prostějov. Míra nezaměstnanosti v rámci celé republiky se na konci června zastavila na 8,5 procenta.