O co ve sporu jdeKupní smlouva na prodej asi 87 tisíc metrů čtverečních pozemků byla uzavřena v roce 2010 za velmi zamotaných okolností. Podle usnesení zastupitelstva měla firma za pozemky zaplatit do 30. září 2010. Wanemi tak ale učinila s jednodenním zpožděním.
Tehdejší starosta Zdeněk Kolář proto smlouvu odmítl podepsat. Učinil tak v době jeho nepřítomnosti bývalý místostarosta Lubomír Sommer, a to až po komunálních volbách, den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva, ve kterém už měli většinu odpůrci záměru.
Nové vedení města smlouvu napadlo u soudu. Argumentovalo pozdní platbou a také tím, že smlouva je v rozporu se zákonem o obcích kvůli podstatně nižší kupní ceně, než je cena obvyklá. Podle znaleckého odhadu byla cena metru čtverečního dvě stě korun, Wanemi ale měla kupovat pozemky asi o třetinu levněji. Rozdíl činil v součtu více než šest milionů korun.
Okresní soud v Šumperku loni smlouvu kvůli jednodennímu zpoždění prohlásil za neplatnou. Krajský soud rozhodl letos v únoru opačně. Nejvyšší soud mu teď dal za pravdu.
Loni v lednu se konalo v Zábřehu referendum. Drtivá většina občanů města v něm vyjádřila názor, že město nemá pozemky firmě prodávat. Konalo se ale v době, kdy už byla sporná smlouva podepsaná.

Krajský soud rozhodl, že kupní smlouva je platná. Město proto podalo dovolání. Nejvyšší soud jej ale svým usnesením odmítl. Pozemky tak patří společnosti Wanemi, proti verdiktu Nejvyššího soudu už není možný žádný opravný prostředek.

„Jsme samozřejmě rádi, ale není to pro nás překvapivý výsledek. Na základě právních rozborů jsme od počátku tvrdili, že smlouva platí," řekl mluvčí společnosti Wanemi Petr Vintrocha.

Firma tak může pokračovat v přípravě svého projektu za přibližně sedm miliard korun. „Do budoucna ale záleží na tom, jak se k verdiktu soudu postaví město, zda bude hledat způsoby, jak nám v realizaci projektu bránit. Město dělalo chybu, že s námi nejednalo a nenavázalo na předchozí rozhodování zastupitelů. Pokud setrvají na svém odmítavém postoji, tak stále více riskují," doplnil Petr Vintrocha.

Wanemi spočítala, že zpoždění celého projektu ji stálo už pětatřicet milionů korun. O tuto sumu teď město žaluje. Už dříve představitelé firmy uvedli, že pokud by projekt spadl vinou města pod stůl, mohou se škody vyšplhat až ke stovce milionů.

Město zatím oficiální rozhodnutí soudu neobdrželo. „Máme jen stručné odůvodnění. Vyčkáme až dostaneme celý rozsudek, pak budeme konzultovat další postup s našimi právníky a se zastupiteli," sdělil starosta Zábřeha František John.

Podle vedení města je celá řada důvodů, proč smlouva není platná. „Je to například otázka ceny pozemků, která je o šest milionů korun nižší, než je obvyklé. Mám pocit, že se Nejvyšší soud nevypořádal se všemi námitkami tak, jak měl," podotkl František John.

Nevyloučil, že město kvůli tomu podá ještě ústavní stížnost. „Spolu s tím bychom požadovali pozastavení účinku rozhodnutí Nejvyššího soudu," dodal starosta Zábřeha.